Kiedy sprzedać kryptowaluty? Krótko o strategii

Antoni Kwapisz
18.05.2020

Dopóki kryptowaluty nie staną się standardowym środkiem płatniczym, dopóty będą przedmiotem inwestycji spekulacyjnych. Oznacza to, że na ten moment (i pewnie jeszcze długo tak zostanie) osoby budujące portfel walut cyfrowych robią to z myślą o przyszłej realizacji zysków. Największym problemem jest podjęcie decyzji o sprzedaży. Czy to już ten czas? Czy jeszcze poczekać? Takie pytania zadaje sobie każdy kryptowalutowy inwestor. Jak sobie poradzić z tym dylematem? Kiedy sprzedać kryptowaluty? Sprawdź nasze podpowiedzi.

Opracuj strategię

Bez tego ani rusz. Zanim jeszcze zaczniesz inwestować w kryptowaluty, powinieneś opracować własną strategię i kurczowo się jej trzymać – oczywiście tylko pod warunkiem, że masz do niej 100% przekonanie. Częstym błędem popełnianym przez inwestorów jest kupowanie walut cyfrowych ad hoc, bez zastanowienia, pod wpływem emocji i aktualnej mody. To w prostej linii prowadzi do strat i niepotrzebnych nerwów.

Twoja strategia powinna również obejmować kwestię sprzedaży. Najlepsze, co możesz zrobić, to ustalić sobie moment, w którym pozbywasz się całego lub części portfela kryptowalut. Trudno tutaj wskazać jedną najlepszą strategię, ale doświadczenie pokazuje, że bardzo dobrze sprawdza się podejście: sprzedaję wtedy, gdy osiągnę założony cel.

Przykładowo: kupiłeś 1 Bitcoina za 30.000 złotych. Twoim celem jest zarobienie na nim w okresie 2 lat 20.000 złotych. Jeśli w tym czasie cena Bitcoina przebije 50.000 złotych (pamiętaj o podatku dochodowym!), to bez oglądania się na nic po prostu go sprzedajesz. Nie dajesz się ponieść emocjom, nie żałujesz tego, ile jeszcze mogłeś zarobić. Twardo obstajesz przy swojej strategii.

Obserwuj proces formowania się bańki spekulacyjnej

Zawsze najlepszym momentem na sprzedaż kryptowalut jest osiągnięcie szczytu bańki spekulacyjnej. Problem w tym, że nie ma takiego mądrego, który umiałby go wskazać. Kiedy ceny stale rosną, to emocje każą jeszcze czekać ze sprzedażą. To bardzo nerwowy okres, bo gdy bańka w końcu pęknie, wartość kryptowalut zacznie gwałtownie spadać. Co gorsza – strona podażowa będzie mieć ogromną przewagę nad stroną popytową, w efekcie czego trudno będzie znaleźć nabywcę.

Dobrym sposobem na to, aby sprzedać kryptowaluty w okresie bańki, ale jeszcze przed jej pęknięciem, jest analizowanie wykresów i historycznych danych. Kluczowy jest tutaj termin ATH, czyli At The High. Mówi nam on, jaka była dotychczasowa najwyższa cena danej kryptowaluty. Jeśli widzisz, że aktualnie ATH zostało już podwojone, to mamy sygnał formowania się bańki i jej prawdopodobnego przesilenia. Czas sprzedawać.

Sprzedaj, gdy potrzebujesz płynności

Ta porada nie ma wiele wspólnego ze strategią, ale także warto o niej pamiętać. Jeśli z jakiegoś powodu jest Ci potrzebna gotówka, a większość oszczędności ulokowałeś w kryptowalutach, to rozsądnie będzie je spieniężyć – zwłaszcza, jeśli Twój portfel jest na plusie. Kryptowaluty to dość płynne aktywo, ale zawsze musisz brać pod uwagę ryzyko krachu czy naturalnego spadku zainteresowania walutami cyfrowymi. Gdy więc masz okazję sprzedać aktywa z zyskiem, a te pieniądze są Ci bardzo potrzebne, nie wahaj się.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.