Podstawowe zasady bezpiecznego inwestowania w kryptowaluty

Piotr Kowalczyk
09.03.2020

Kryptowaluty przeżywają kolejny szczyt popularności, co oczywiście skutkuje tym, że przybywa prywatnych inwestorów liczących na okazałe zyski. Faktycznie, trafiony zakup walut cyfrowych pozwala osiągnąć spektakularny zwrot, jednak znacznie więcej jest przypadków tracenia niemałych sum na nieudanych inwestycjach. Ta specyficzna branża rządzi się swoimi prawami, dlatego początkujący powinni poznać podstawowe zasady bezpiecznego inwestowania w kryptowaluty. Przybliżamy je w naszym poradniku.

Zakup ze sprawdzonego źródła

Sprawdzonym źródłem może być chociażby giełda kryptowalut, która działa już od dłuższego czasu i zbiera pozytywne opinie użytkowników. Pamiętaj jednak, aby niezależnie od renomy giełdy, nigdy nie trzymać na niej kupionych walut – zawsze trzeba je przenieść w inne miejsce, np. do portfela sprzętowego. Bezpiecznym miejscem zakupu są również kantory kryptowalut, przy czym trzeba się tutaj liczyć z niekorzystną, a przynajmniej nierynkową ceną.

Odradzamy natomiast kupowanie walut cyfrowych bezpośrednio od prywatnych osób, poznanych np. na forum internetowym. Wpłacenie komuś nieznajomemu prawdziwych pieniędzy i liczenie na to, że uczciwie prześle w zamian kryptowalutę, zahacza o naiwność.

Odpowiedzialne przechowywanie walut

Odpowiedzialne, czyli maksymalnie bezpieczne. Jeśli celujesz w długoterminowe inwestowanie w kryptowaluty, to z pewnością zasadny będzie zakup portfela sprzętowego, np. popularnego Ledgera Nano S czy Trezor. Taki portfel zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa, choć nie jest aż tak funkcjonalny, jak chociażby przechowywanie walut cyfrowych online. W tym przypadku wygoda ma jednak mniejsze znaczenie – ważniejsze jest to, aby zminimalizować ryzyko utraty kryptowaluty w wyniku np. ataku hakerskiego czy upadku giełdy.

Nie kupuj na górce

Łatwo napisać, trudniej zrealizować. Przewidzenie, kiedy zaczyna się, a kiedy kończy górka, przypomina trochę hazard. Nikt nie ma 100% pewności, kiedy ceny zaczną spadać. Istnieje jednak sposób, by choć częściowo zminimalizować ryzyko zakupu na górce. Musisz opracować strategię i trzymać się jej niezależnie od tego, co dzieje się na rynku.

Jeśli np. założysz sobie, że kupisz Bitcoina po cenie 35 000 złotych, a zacznie się on zbliżać do tej granicy, dokonaj zakupu i czekaj na rozwój wypadków. Podobnie jest ze sprzedażą. Doświadczeni inwestorzy ustalają sobie próg rentowności, po którego przekroczeniu zamykają pozycje i nie ulegają chciwości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie