Podstawy inwestowania długoterminowego na rynku kryptowalut

Remigisz Szulc
31.01.2022

Gdybyśmy spojrzeli na indeks stóp zwrotu dla najpopularniejszych aktywów finansowych w ciągu ostatniej dekady, to bezapelacyjnie wygrywa Bitcoin. Zwolennicy tradycyjnych rynków i „twardych” produktów inwestycyjnych wciąż patrzą na kryptowaluty z pogardą, natomiast nie można zamazywać rzeczywistości: wiele cyfrowych aktywów dało zarobić gigantyczne pieniądze. Nikt oczywiście nie wie, czy ten trend się utrzyma, natomiast przybywa osób, które chcą inwestować na rynku kryptowalut długoterminowo, często właśnie z 10-letnią lub nawet dalszą perspektywą. Jak się za to zabrać? Poznaj najważniejsze zasady.

Wybierz najmniej ryzykowne projekty

Ryzyko na rynku kryptowalut jest zawsze (podobnie jak na innych rynkach finansowych), natomiast można je zminimalizować wybierając takie projekty, które działają od wielu lat i cieszą się największym zaufaniem inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. W przypadku kryptowalut są to oczywiście Bitcoin, Ethereum, ewentualnie Solana, LUNA, Cardano czy Polkadot.

Zainwestuj w portfel sprzętowy

Inwestując naprawdę długoterminowo nie powinieneś trzymać swoich kryptowalut na giełdzie. Koniecznie przenieś je na zewnętrzny portfel, najlepiej sprzętowy, do którego dostęp masz tylko Ty (nawet w przypadku jego zgubienia czy zniszczenia). Może to być produkt od firmy Ledger czy Trezor, nie ma to większego znaczenia.

Co jakiś czas uzupełniaj portfel wybranymi aktywami

Chodzi tutaj o korzystanie z korekt czy okresów bessy na rynku. Jeśli dziś kupisz np. Bitcoina za 100 000 złotych, to w momencie, gdy jego wycena spadnie do np. 60 000 złotych szkoda byłoby nie uśrednić ceny w dół – w przypadku inwestowania długoterminowego ta strategia może się dobrze sprawdzić.

Nie sprawdzaj codziennie notowań

Skoro inwestujesz w dalekim horyzoncie czasowym, to aktualna wycena danego aktywa nie powinna Cię kompletnie interesować. Codzienne sprawdzanie notowań jest bez sensu, ponieważ tylko wprowadza niepotrzebną ekscytację lub nerwowość. Nikt nie lubi patrzeć, jak jego inwestycja ciągle tanieje, a do takiej sytuacji na pewno dojdzie w perspektywie lat. Dlatego wyłącz notowania i sprawdzaj swój portfel tylko np. raz w miesiącu.

Na koniec jeszcze dobra wskazówka od doświadczonych inwestorów. Przy pierwszej okazji wyciągnij swój wkład, czyli te pieniądze, które zainwestowałeś na rynku kryptowalut. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie stracisz, a każdy ewentualny zysk będzie już tylko przyjemnym bonusem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.