Pump and pump w świecie krypto – na czym to polega?

Krzysztof Jagielski
12.11.2021

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z inwestowaniem w kryptowaluty, to czeka Cię sporo nauki. Przede wszystkim musisz poznać podstawowe strategie inwestycyjne lub spekulacyjne. Do tej drugiej kategorii zaliczamy „pump and dump”. Co to takiego? Jak rozpoznać sygnał do zakupu? Sprawdź w naszym poradniku.

Czym jest pump and dump?

Jest to zjawisko dobrze znane także na innych płynnych rynkach inwestycyjnych, przede wszystkim akcyjnym. Jak sama nazwa wskazuje chodzi tutaj o pompowanie, a następnie dołowanie kursu danego aktywa.

W fazie „pump” znajdujemy się w momencie, gdy notowania jakiejś kryptowaluty gwałtownie rosną w krótkim czasie, wręcz parabolicznie. Na tym rynku nie jest niczym szczególnym sytuacja, w której dana moneta drożeje o 1000 proc. w ciągu kilku dni czy tygodnia. Takie wzrosty charakteryzują przede wszystkim tzw. „shitcoiny”, o których możesz przeczytać w osobnym artykule na naszym portalu.

Po fazie „pump” zawsze jednak przychodzi faza „dump”, która jest mniej przyjemna dla spekulantów – zwłaszcza tych, którzy zapakowali się w dane aktywo na samej górce. W tej fazie notowania kryptowaluty gwałtownie spadają, nawet poniżej poziomu, z którego rozpoczął się wcześniejszy rajd.

Obie fazy opierają się na dobrze znanym zjawisku FOMO. Kiedy widzimy, że coś bardzo szybko drożeje, to nie chcemy przegapić pociągu i wsiadamy do niego, gdy jest już mocno rozpędzony. To zmniejsza prawdopodobieństwo podjęcia przemyślanej decyzji inwestycyjnej.

Natomiast w momencie, gdy notowania się załamują, większość niedoświadczonych spekulantów poddaje się presji panicznej wyprzedaży, w efekcie czego traci swoje pieniądze i zraża się do danego rynku inwestycyjnego.

Czemu służy strategia „pump and dump”

Zawsze temu samemu: „oskubaniu” naiwnych oraz zbyt chciwych.

Na zapoczątkowanie rajdu mogą sobie pozwolić wyłącznie duzi inwestorzy, dysponujący potężnym kapitałem. Ich celem jest sprzedanie swoich aktywów tzw. „ulicy” na samej górce, po czym następuje zjazd notowań do bardzo niskich poziomów – wtedy ci najwięksi gracze znów się uaktywniają i ponownie skupują daną kryptowalutę za bezcen. Im więcej jej mają, tym łatwiej jest inicjować kolejne „pump and dump” – ulica zawsze się na to nabierze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie