Zimny portfel kryptowalut – jak go przechować z myślą o przyszłości?

Andrzej Winnicki
13.08.2021

Coraz więcej osób kupuje kryptowaluty nie po to, aby na nich zarabiać w czasie rzeczywistym, ale traktując je w kategorii np. swojego zabezpieczenia emerytalnego. Jest to inwestycja bardzo długoterminowa, nierzadko obliczona na kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. W takim przypadku obowiązkowo należy trzymać swoje kryptowaluty na tzw. zimnym portfelu, czyli portfelu sprzętowym. Jak go przechowywać w tak długim terminie? Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Zacznij od seeda

Seed, czyli zestaw krótkich haseł, dzięki którym można odzyskać dostęp do swojego portfela kryptowalut w razie jego zniszczenia, kradzieży czy zapomnienia PIN-u, to podstawa bezpieczeństwa. Dlatego musisz go chronić ze szczególną dokładnością. Zapisz sobie seed na kartce, zalaminuj ją i schowaj w takim miejscu, w którym nikt postronny nie będzie jej szukać. Idealnie byłoby przekazać taką karteczkę do skrytki bankowej.

Zapisz PIN w bezpiecznym miejscu

PIN do portfela sprzętowego nie powinien być oczywisty, a to na pewno zwiększa prawdopodobieństwo, że kiedyś go zapomnisz (zwłaszcza, jeśli nie logujesz się do swojego portfolio kilka razy w tygodniu). Na szczęście nie jest to jakiś wielki problem, o ile masz seed. Mimo to warto zapisać sobie gdzieś PIN – na przykład w chmurze obliczeniowej, zabezpieczonej dodatkowym, bardzo silnym hasłem.

Dobrze zabezpiecz portfel przed nieuprawnionym dostępem

Niektórzy przechowują swoje portfele sprzętowe w domowym sejfie, ale to raczej średni pomysł. Jeśli naprawdę zależy Ci na bezpieczeństwie portfela sprzętowego, a tym samym zgromadzonych na nim kryptowalut, to znów polecamy skrytkę bankową (koszt od kilkuset złotych rocznie).

Poinformuj najbliższych, gdzie znajduje się portfel sprzętowy

Podobnie jak seed oraz oczywiście PIN do portfela. Pamiętaj jednak, że takie informacje można przekazać wyłącznie osobom, które mogą w przyszłości być bezpośrednimi beneficjentami Twojej inwestycji (np. w przypadku, gdybyś sam tego nie doczekał) – najczęściej będzie to małżonek oraz dzieci.

Regularnie sprawdzaj działanie zimnego portfela oraz stan portfolio

Co prawda współczesne portfele sprzętowe charakteryzują się dużą niezawodnością, ale lepiej dmuchać na zimne i np. raz w miesiącu uruchomić portfel, by sprawdzić swoje aktualne portfolio. Przy okazji będziesz mógł upewnić się, że nie doszło np. do kradzieży części zgromadzonych przez Ciebie walut cyfrowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.