ADA (Cardano) – co musisz wiedzieć o tej kryptowalucie, zanim w nią zainwestujesz?

Maciej Piwowski
08.04.2024

ADA to jedna z najpopularniejszych kryptowalut na rynku, będąca rodzimym tokenem platformy Cardano, która została zaprojektowana jako bardziej zaawansowana i zrównoważona platforma blockchain. Jeśli rozważasz inwestycję w to aktywo, to na dobry początek dowiedz się o nim czegoś więcej.

Twórcy Cardano

Cardano zostało zaprojektowane przez IOHK (Input Output Hong Kong) pod kierownictwem Charlesa Hoskinsona, jednego z współzałożycieli Ethereum. Projekt ten ma na celu rozwiązanie problemów związanych ze skalowalnością, interoperacyjnością i zrównoważonym rozwojem, które dotykają starsze systemy blockchain.

Cardano wyróżnia się na tle innych blockchainów swoją unikalną architekturą warstwową, rozdzielając warstwę rozliczeniową (która obsługuje ADA) od warstwy obliczeniowej (która obsługuje inteligentne kontrakty i aplikacje). Pozwala to na łatwiejsze aktualizacje i większą elastyczność systemu.

Konsensus Ouroboros

Cardano korzysta z protokołu konsensusu Ouroboros, który jest oparty na Proof of Stake (PoS). Jest to bardziej efektywna energetycznie alternatywa dla Proof of Work (PoW) używanego przez Bitcoin. Ouroboros umożliwia użytkownikom stakowanie ich ADA w celu uczestnictwa w procesie weryfikacji transakcji i zarabiania nagród.

Zastosowanie

Cardano ma na celu obsługę szerokiej gamy zastosowań, od finansów (DeFi) po tożsamość cyfrową i weryfikację pochodzenia produktów, oferując przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa i prywatności.

Inwestowanie w ADA

Kryptowalutę można kupować i sprzedawać na wszystkich czołowych giełdach aktywów cyfrowych. Popularność i ciekawa warstwa technologiczna projektu daje nadzieję na to, że inwestycja w długim terminie przyniesie zyski, co jednak absolutnie nie jest zagwarantowane.

Inwestując w dowolne kryptowaluty trzeba się liczyć z ogromnym ryzykiem utraty wszystkich pieniędzy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie