Bitcoin czy altcoiny? Co przemawia za tymi drugimi?

Marek Szydełko
04.01.2021

Bitcoin jest bezapelacyjnie najpopularniejszą i największą kryptowalutą na świecie. Warto natomiast zauważyć, że na światowych giełdach dostępne są również inne cyfrowe waluty, by wymienić chociażby Ethereum, Litecoin, Dash czy Ripple. Początkujący inwestorzy dość często stają przed dylematem: postawić na Bitcoin czy altcoiny? W naszym poradniku podajemy argumenty przemawiające za tymi drugimi.

Są tańsze

Altcoiny, nawet te bardzo popularne, jak Ethereum, są wyraźnie tańsze w porównaniu z Bitcoinem. Dzięki temu na inwestycję w te aktywa może sobie pozwolić praktycznie każdy – na rynku znajdziemy waluty cyfrowe, których wartość nie przekracza kilku- czy kilkunastu groszy. Jest to więc inwestycja o stosunkowo niewielkim poziomie ryzyka, a już szczególnie w relacji do całkiem prawdopodobnych zysków.

Przykładowo: mając do dyspozycji 5000 zł możesz kupić tylko stosunkowo niewielką część Bitcoina, którego wzrost o np. 50% nie zagwarantuje Ci spektakularnego zwrotu z inwestycji. Możesz jednak zainwestować te środki w kilka tysięcy sztuk altcoinów, co przy wzroście o np. 500% (nic specjalnego na tym rynku) przełoży się na gigantyczny zysk.

Większy potencjał wzrostu

Altcoiny bardzo długo nie podążają za Bitcoinem, ale gdy już to nastąpi i wzrost wartości króla kryptowalut zostanie zahamowany, to do głosu dojdą właśnie inne coiny. Wówczas wzrost może być (i najczęściej jest) spektakularny, wynoszący tysiące procent w skali roku. Działa tutaj prosta zasada: popularność Bitcoina i doniesienia medialne o rajdzie cenowym przyciągają na rynek kryptowalut tzw. ulicę, jednak większości inwestorów nie stać na BTC, dlatego szukają tańszych walut cyfrowych. W ten sposób napędzany jest wzrost na rynku altcoinów.

Są płynniejsze

Choć ta zasada nie dotyczy wszystkich altcoinów. Wybierając cyfrowe waluty niebędące Bitcoinem zawsze zwracaj uwagę na wolumen obrotu, czyli średnią dzienną wartość transakcji. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy dany coin jest popularny i czy nie będzie problemu z jego sprzedażą.

Ponieważ altcoiny są znacznie tańsze niż Bitcoin, to w praktyce można się ich łatwiej i szybciej pozbyć, aby zrealizować zysk z inwestycji. Przykładowo: łatwiej będzie Ci sprzedaż 10 popularnych altcoinów o łącznej wartości 100 000 zł niż 1 BTC w takiej samej cenie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.