Co robić, gdy cena Twojej krypowaluty gwałtownie spada?

Andrzej Winnicki
12.05.2021

Rynek kryptowalut charakteryzuje się dużą zmiennością. Oznacza to, że notujemy na nim zarówno bardzo dynamiczne wzrosty, jak i błyskawiczne przeceny. Normą jest, że dany coin jednego dnia rośnie o np. 50%, by następnego zaliczyć równie imponującą korektę. Dlatego nie jest to inwestycja dla każdego. Jeśli już wszedłeś na ten rynek i widzisz, że Twoja kryptowaluta gwałtownie traci na wartości, to na pewno zastanawiasz się, co robić w takiej sytuacji. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Oceń rzeczywiste fundamenty

Jeśli waluta cyfrowa, w którą zainwestowałeś swoje pieniądze, ma jakąś faktyczną użyteczność, jest innowacyjna, wspiera jakiś zyskowny projekt o dużym potencjalne biznesowym, to nie musisz martwić się chwilową korektą. Nawet w okresie bessy taka kryptowaluta powinna zachowywać się w miarę stabilnie – oczywiście jak na standardy rynku krypto.

Gorzej, gdy uległeś FOMO i zainwestowałeś w coin, o którym nie masz zielonego pojęcia, tylko dlatego, że dynamicznie rósł. W takiej sytuacji musisz przeprowadzić solidny research i sprawdzić, czy aby na pewno jest to wartościowy projekt, czy może jednak wydmuszka, jakich było już wiele.

Zwróć uwagę na cały rynek

Sytuację danej kryptowaluty zawsze trzeba oceniać przez pryzmat całego rynku. Jeśli spadają wszystkie coiny, na czele z królem Bitcoinem, to przecena Twojej inwestycji nie jest niczym dziwnym. Zachowaj spokój i dalej obserwuj rynek. To może być tylko korekta, ale równie dobrze moment objęcia formacji bessy, co już powinno skłonić Cię do rozważenia wyjścia z inwestycji.

Może warto zapomnieć na jakiś czas o tej inwestycji?

Na rynku kryptowalut idealnie sprawdza się jedna zasada: inwestuj tylko tyle, ile możesz stracić. Jeśli się jej trzymałeś, to czy naprawdę musisz martwić się spadkami notowań Twojego coina? Może lepiej będzie po prostu zapomnieć o tej inwestycji na kilka miesięcy czy nawet lat i przypomnieć sobie o niej, gdy nadejdzie hossa? Historia pokazuje, że ci inwestorzy, którzy trzymali wartościowe projekty odpowiednio długo, zawsze wychodzili z tego rynku z zyskiem.

Nie wykonuj więc nieprzemyślanych ruchów i absolutnie nie ulegaj emocjom. Jeśli czujesz się niekomfortowo na rynku, a masz jakiś delikatny zysk czy niewielką stratę, to może lepiej będzie dać sobie z tym spokój?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie