Czy to już dołek? Sprawdź, jak odczytywać nastroje na rynku kryptowalut

Piotr Kowalczyk
21.12.2022

Inwestorzy na rynku kryptowalut nie mają łatwego życia. Wielokrotnie przeżywają prawdziwą huśtawkę nastrojów. Bywają momenty, że są bardzo bogaci (wirtualnie), ale i takie, gdy tracą niemal wszystko. Wytrawni inwestorzy nie ulegają tym emocjom i wręcz czekają na moment, w którym można zacząć ponownie dokładać cyfrowych aktywów do swojego portfela. Jakie są sygnały dołka na rynku? Sprawdź to w naszym poradniku.

„Bitcoin umarł”

Doświadczeni inwestorzy dobrze wiedzą, że sygnałem zbliżającego się dołka jest obwieszczanie kolejnej już śmierci Bitcoina i całego rynku kryptowalut. Ktoś kiedyś wyliczył, że media ogłaszały to ponad 300 razy, a jednak najstarsza kryptowaluta wciąż ma się całkiem nieźle. Gdy media głównego nurtu bez przerwy epatują hiobowymi wieściami z rynku aktywów cyfrowych, sięgają po depresyjne nagłówki i straszą końcem tego sektora, to jest to odpowiedni moment, aby zacząć się ponownie interesować kryptowalutami.

Nie ma strachu, jest rozczarowanie i szukanie winnych

Strach na rynku kryptowalut (czy innych ryzykownych aktywów) jest czymś naturalnym i towarzyszy każdej korekcie. Dołek może sygnalizować specyficzna atmosfera, kiedy nikt już nie boi się kolejnych spadków. Zamiast tego jest totalne zniechęcenie, depresja, zaczynają się rozliczenia, szukanie i obwinianie „naganiaczy” na krypto etc.

Wciąż słyszysz, że kryptowaluty to oszustwo

Jest to dokładnie odwrotna sytuacja w stosunku do tej, jaką obserwujemy w momencie formowania się bańki cenowej na rynku kryptowalut. W szczytowej fazie hossy można odnieść wrażenie, że wszyscy dookoła nagle interesują się Bitcoinem i innymi walutami, chcąc zainwestować na tym rynku. Twój fryzjer, kosmetyczka czy kolega z pracy dopytują Cię, jak kupić swoje pierwsze krypto. To znak, że czas się ewakuować.

Dołek może nam natomiast sygnalizować sytuacja, w której ci sami ludzie ogłaszają, że kryptowaluty są oszustwem, że każdy inwestor na tym rynku stracił swoje pieniądze, że powinny się tym zająć służby itd. To ten moment, w którym można już rozważać powrót na rynek lub dokupienie aktywów do swojego portfela.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.