Czy warto inwestować w altcoiny?

Maciej Piwowski
09.03.2020

Altcoiny, czyli kryptowaluty alternatywne dla Bitcoina, to łakomy kąsek dla wielu inwestorów szukających ciekawej opcji na pomnożenie swojego kapitału. Wybór jest duży, jednak trzeba pamiętać, że nikt nie da gwarancji spektakularnego sukcesu – bardziej prawdopodobna jest wręcz utrata części lub nawet całości zainwestowanych środków. Zasadne jest więc pytanie, czy w ogóle warto inwestować w altcoiny, skoro cechuje je tak duża zmienność notowań? Kilka wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie decyzji, znajdziesz w naszym poradniku.

Najpopularniejsze altcoiny

Trudno oszacować ostateczną liczbę alternatywnych kryptowalut, ponieważ na tym rynku zachodzą ciągłe zmiany. Pojawiają się nowe altcoiny, inne natomiast znikają, jakby nigdy nic. To normalne w tej branży i inwestorzy powinni się do tego przyzwyczaić. Ryzyko upadku waluty jest również koronnym argumentem przemawiającym za tym, aby przed zainwestowaniem choćby złotówki dokładnie zapoznać się z profilem danego altcoina, sprawdzić jego fundamenty, ludzi, którzy za nim stoją oraz cel jego stworzenia.

Do kategorii najpopularniejszych altcoinów zaliczamy przede wszystkim:

  • Ethereum
  • Litecoin
  • Lisk
  • Ripple
  • Dash
  • Monero

W te waluty inwestują tysiące osób, zachowują się one relatywnie stabilnie (oczywiście jak na tak nieprzewidywalny rynek) oraz w przeszłości dawały dobrze zarobić.

O czym trzeba pamiętać przed zainwestowaniem w altcoiny?

Przede wszystkim o tym, że altcoiny zawsze podążają za największą marką, czyli Bitcoinem. Praktycznie nie zdarza się, aby jakaś alternatywna waluta rosła w spektakularnym tempie bez wcześniejszego wzrostu wartości BTC. Czyli: inwestując w alty musisz mocno trzymać kciuki za Bitcoina.

Z drugiej jednak strony Bitcoin ma tak silną markę, że jest już nieco mniej podatny na gwałtowne wahania kursu, czego nie można z kolei powiedzieć o altcoinach. W dużym uproszczeniu: inwestując w BTC na ten moment musisz zakładać stratę, ale raczej nie będzie ryzyka „utopienia” wszystkich pieniędzy. Bitcoin nie zniknie nagle z rynku, nie będzie zupełnie bezwartościowy. Jest to natomiast prawdopodobny scenariusz w przypadku większości monet alternatywnych, zwłaszcza tych, które pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno.

Najgorszym rozwiązaniem zawsze jest inwestowanie w altcoiny tylko dlatego, że są tanie, a przynajmniej znacznie tańsze niż Bitcoin. Wielu początkujących inwestorów sprawdza sobie historyczne notowania i dochodzi do wniosku, że zakup np. 1000 XRP po 90 groszy za sztukę będzie świetnym interesem. Owszem, może tak być, ale jednak dużo rozsądniej jest zacząć od dokładnego zapoznania się ze specyfiką danej waluty i dopiero na tej podstawie należy podejmować decyzję inwestycyjną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.