Dlaczego powinieneś trzymać swoje kryptowaluty na portfelu sprzętowym?

Remigisz Szulc
24.05.2021

Istnieje wiele metod przechowywania kupionych kryptowalut. Część osób trzyma je po prostu na giełdzie, część w postaci papierowej, niektórzy wykorzystują aplikacje mobilne czy desktopowe, ale na szczęście rośnie też liczba użytkowników tzw. portfeli sprzętowych – np. marek Ledger czy Trezor. Dlaczego i Ty powinieneś zdecydować się na to ostatnie rozwiązanie? Sprawdź najważniejsze argumenty.

Najwyższy poziom bezpieczeństwa

Nie ma bezpieczniejszego sposobu przechowywania walut cyfrowych. Portfel sprzętowy jest nie tylko zabezpieczony hasłem, ale także tzw. seedem, czyli zbiorem słów znanych wyłącznie właścicielowi (można je zapisać na kartce, ale trzeba ją bardzo dobrze schować). Nawet jeśli ktokolwiek wejdzie w posiadanie Twojego portfela, to po trzykrotnym podaniu błędnego hasła nie będzie w stanie dostać się do jego zawartości.

Portfel sprzętowy możesz łatwo schować

Idealnie nadaje się do tego sejf domowy czy skrytka bankowa. W dodatku portfel sprzętowy jest na tyle mały, że bez problemu możesz zabrać go ze sobą w podróż, aby zawsze mieć dostęp do swoich inwestycji.

Kryptowaluty mogą być przechowywane na portfelu sprzętowym przez wiele lat

To ważny argument dla osób, które inwestują w kryptowaluty długoterminowo lub np. chcą przekazać je dzieciom za kilkanaście lat. Portfel sprzętowy idealnie się do tego nadaje. Nawet jeśli go zgubisz, to zawsze będziesz w stanie odzyskać dostęp do walut cyfrowych znając wspomniany seed.

Z innymi portfelami, a tym bardziej giełdą nie jest już tak łatwo. Aplikacje ulegają awariom, giełdy potrafią zniknąć z rynku z dnia na dzień, zostawiając swoich klientów bez niczego. Poczytaj sobie o przypadku giełdy Mt Gox, a zrozumiesz, dlaczego kryptowalut nigdy nie powinno się trzymać na giełdzie.

Jeśli więc inwestujesz na tym rynku naprawdę długoterminowo, nie jesteś traderem, ale hodlerem, to portfel sprzętowy powinien być pierwszą rzeczą, jaką kupisz.

Wszystkie kryptowaluty w jednym miejscu

To również ważna kwestia dla długoterminowych inwestorów. Może się zdarzyć, że w krótkim czasie kupisz wiele różnych projektów. Przechowując je na osobnych portfelach i giełdach możesz albo o nich zapomnieć, albo utracić do nich dostęp. Portfel sprzętowy obsługujący dane waluty cyfrowe rozwiązuje ten problem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.