Do czego wyjść z inwestycji w kryptowaluty?

Mariusz Siwko
09.03.2021

Kryptowaluty stają się coraz popularniejszym instrumentem inwestycyjnym. Nie brakuje osób, które zbiły na nich niezłe majątki lub przynajmniej mocno zwiększyły dzięki nim poziom swoich oszczędności. Odwiecznym dylematem inwestora kryptowalutowego jest jednak to, do czego wyjść w momencie sprzedaży swoich aktywów. Przygotowaliśmy kilka propozycji.

Do FIAT-ów

Najprostszy i wciąż najpopularniejszy sposób wyjścia z krypto. Chodzi tutaj oczywiście o sprzedaż swoich krytpowalut na giełdzie czy w kantorze za którąś z walut fiducjarnych, najczęściej za złotówki, dolary lub euro. Jest to polecane rozwiązanie w przypadku osób, które nie chcą dłużej inwestować w kryptowaluty, ale wolą spieniężyć swój sukces i np. włożyć pieniądze w budowę domu czy zakup mieszkania. Trzeba tylko pamiętać, że wyjście do FIAT-ów jest równoznaczne z powstaniem obowiązku podatkowego.

Do metali szlachetnych

Coraz popularniejsze rozwiązanie, szczególnie w czasach niekontrolowanego dodruku walut fiducjarnych. Metale szlachetne, a szczególnie złoto, uchodzą za najlepsze zabezpieczenie kapitału przed inflacją oraz na ciężkie czasy. Mnóstwo inwestorów kryptowalutowych decyduje się więc kupić np. złote monety czy sztabki za swoje Bitcoiny lub inne krypto. Tutaj jednak także powstaje obowiązek podatkowy.

Do stablecoinów

Najlepsze rozwiązanie w przypadku osób, które nie zamierzają trwale opuszczać rynku krypto. Na wyjście do stablecoinów, czyli takich wirtualnych pieniędzy mających pokrycie w dolarze (najczęściej) decydują się Ci, którzy chcą tylko zabezpieczyć się na wypadek gwałtownego zakończenia hossy. Gdy – ich zdaniem – dana kryptowaluta osiągnie już dołek swojej ceny, zaczną ją ponownie skupować za stablecoiny, ale w dużo większej ilości. Zaletą tej metody jest fakt, iż wyjście do stablecoinów nie powoduje powstania obowiązku podatkowego.

Do rynku akcyjnego

Opcja dla tych, którzy nadal planują pomnażać swój majątek na rynku ryzykownych aktywów finansowych. Akcje spółek notowanych czy to na polskiej giełdzie, czy parkietach zagranicznych potrafią dać dobrze zarobić. Jeśli więc dalsze inwestowanie w krypto wydaje Ci się już zbyt ryzykowne, to rynek akcyjny może być dla Ciebie ciekawą alternatywą. Pamiętaj tylko, że najpierw musisz sprzedać kryptowaluty za FIAT-y, co powoduje powstanie obowiązku podatkowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.