Dogecoin – co warto wiedzieć o tej kryptowalucie?

Marek Szydełko
24.06.2024

Miał być żartem, a zrobił furorę i niejednego uczynił zamożnym człowiekiem. Dogecoin to obok Bitcoina i Ethereum najbardziej znana kryptowaluta na świecie, która powstała w grudniu 2013 roku. Poznaj kilka faktów i ciekawostek na jej temat.

Historia

Dogecoin został stworzony przez programistów Billy'ego Markusa i Jacksona Palmera i od początku był przez nich traktowany jako żart inspirowany popularnym memem z psem rasy Shiba Inu.

Token szybko zyskał popularność dzięki swojej przyjaznej społeczności i niskiej cenie. Społeczność Dogecoin słynie z akcji charytatywnych, przykładowo zebrała środki na sponsorowanie jamajskiej drużyny bobslejowej na zimowe igrzyska olimpijskie czy systemy uzdatniania wody w Kenii.

Gwałtowny wzrost popularności kryptowaluty nastąpił w momencie, w którym zainteresował się nią i oczywiście w nią zainwestował sam Elon Musk. Dogecoin często pojawia się w jego wiadomościach na platformie X, a swego czasu tym tokenem można było zapłacić za produkty Tesli.

Technologia

Token bazuje na kodzie Luckycoina, który z kolei jest pochodną Litecoina. Dogecoin używa algorytmu Scrypt.

Najwyższa cena

All-Time High (ATH) Dogecoina miało miejsce w maju 2021 roku. Cena Dogecoina osiągnęła wówczas około 0,73 USD. Kryptowaluta debiutowała na giełdach będąc wycenianą na mniej niż 0,0001 USD. To pokazuje skalę szaleństwa, jakie stało się udziałem tego aktywa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie