Duża strata na krypto: co robić?

Piotr Kowalczyk
12.07.2023

Jeśli należysz do grona inwestorów, którzy kupili jakieś kryptowaluty na szczycie bańki spekulacyjnej, to od wielu miesięcy masz pokaźną stratę na swoim portfelu. Ten stan może potrwać jeszcze długo, dlatego nie dziwimy się Twojej frustracji. Co robić? Sprawdź, jakie opcje masz na stole.

Czekaj cierpliwie

Rynek kryptowalut charakteryzuje cykliczność. Oznacza to, że okres bessy – historycznie – trwa między 1,5 roku a 2 lata, po czym wchodzimy na ścieżkę wzrostu. Może się okazać, że zachowując pozycję za jakiś czas znów będziesz w proficie. Jeśli nie potrzebujesz tych pieniędzy, to rozważ zamrożenie środków w danych aktywach cyfrowych w oczekiwaniu na powrót rynkowej hossy.

Sprzedaj i zaakceptuj stratę

Masz już serdecznie dość rynku walut cyfrowych? W takim razie, dla własnego dobrostanu psychicznego, zlikwiduj pozycję i przełknij tę żabę. Sprzedaż ze stratą jest oczywiście bolesna, natomiast może się okazać, że szybko odrobisz pieniądze na innym, bardziej przewidywalnym aktywie, na przykład na akcjach spółek giełdowych.

Uśredniaj w dół

To opcja dla osób, które nadal wierzą w swoje aktywa i mogą sobie pozwolić na dokładanie do pozycji. Uśrednianie w dół nie jest może idealną strategią, natomiast jeśli notowania danych kryptowalut w Twoim portfelu spadły np. o 90%, to raczej ryzyko jest już niewielkie. Uśredniając cenę zwiększasz szansę na wyjście z inwestycji z mniejszą stratą lub – w długim terminie – nawet z zyskiem.

Wyjdź z pozycji przy pierwszej okazji

Jeśli nie chcesz mieć już nic wspólnego z rynkiem krypto, to poczekaj na dobry moment do zlikwidowania swojej pozycji. Prawdopodobnie trafi się jakaś chwilowa „podbitka”, którą warto wykorzystać do pozbycia się aktywów z mniejszą stratą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie