Ethereum zamiast Bitcoina? Sprawdź, kiedy warto to rozważyć

Jerzy Biernacki
21.03.2023

Ethereum to druga największa kryptowaluta, ustępująca pod względem kapitalizacji wyłącznie Bitcoinowi. Jednocześnie ekosystem Ethereum bije Bitcoina na głowę pod względem funkcjonalności, zastosowania i czasu potwierdzania transakcji. Nic dziwnego, że wiele osób dopiero wchodzących na rynek krypto, zastanawia się nad tym, czy nie lepiej jest zainwestować w Ethereum zamiast w Bitcoina. Trudno tutaj dawać jednoznaczne wskazówki, natomiast faktem jest, że w niektórych sytuacjach taki pomysł może mieć sens.

Gdy masz podwyższony próg tolerancji na ryzyko

W czasie poprzedniej hossy notowania Ethereum rosły znacznie szybciej niż Bitcoina, co jednak wcale nie oznacza, że tak będzie już zawsze. Ethereum to bardziej ryzykowne aktywo, ponieważ w obiegu jest o wiele więcej tokenów – a to sprzyja manipulacjom rynkowym. Jeśli więc – jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi – w inwestycjach cenisz sobie bezpieczeństwo, to mimo wszystko postaw na BTC.

Gdy celujesz w – przynajmniej teoretycznie – wyższą stopę zwrotu z inwestycji

Podkreślamy, że na rynku kryptowalut nic nie jest pewne. Charakteryzuje się on wysoką zmiennością, a wręcz nieprzewidywalnością – dlatego nie możesz się sugerować historycznymi stopami zwrotu z jednego bądź drugiego aktywa.

Rzeczywiście natomiast Ethereum ma większy potencjał do spektakularnych wzrostów, co wynika z prostego faktu: jest dużo tańsze niż Bitcoin, dlatego więcej osób może sobie pozwolić na zainwestowanie właśnie w to aktywo.

Gdy planujesz aktywnie korzystać z ekosystemu Ethereum

Mamy tutaj na myśli m.in. branie udziału w tzw. airdropach, czyli rozdawaniu darmowych tokenów nowych walut cyfrowych, a także tzw. staking kryptowalut, czyli specyficzny rodzaj cyfrowej „lokaty”. Pod tym względem Ethereum daje znacznie więcej możliwości niż Bitcoin, który w środowisku walut cyfrowych jest raczej traktowany jako magazyn wartości, a nie przedmiot spekulacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.