Inwestowanie w altcoiny jest ryzykowne! Dlaczego?

Marek Szydełko
04.07.2022

Większość nowych inwestorów na rynku kryptowalut marzy o tym, aby błyskawicznie zbić fortunę, najlepiej inwestując tylko „kieszonkowe”. Ponieważ Bitcoin czy Ethereum są już za drogie dla przeciętnego zjadacza chleba, to zainteresowanie rynku kieruje się w stronę tzw. altcoinów, czyli tokenów, za którymi – często tylko rzekomo – stoi jakaś wartość, użyteczność, pewne rozwiązania technologiczne. Inwestowanie w altcoiny wiąże się z ponadprzeciętnym ryzykiem, nawet jak na standardy rynku kryptowalut. Dlaczego? Sprawdź to w naszym poradniku.

Ogromna zmienność notowań altcoinów

W porównaniu z altcoinami taki Bitcoin jest wręcz wzorem stabilności. Tokeny alternatywne potrafią bez wielkiego powodu rosnąć o kilkadziesiąt czy kilkaset procent dziennie, a następnie stracić drugie tyle w ciągu kilku godzin. Dlatego początkujący inwestorzy, którzy nie rozumieją tego rynku, raczej powinni się trzymać od altcoinów z daleka – przynajmniej od tych o niskiej kapitalizacji.

Silna korelacja z Bitcoinem

I jest to niestety głównie korelacja negatywna. Chodzi o to, że gdy cena Bitcoina rośnie, to altcoiny chętnie za nim podążają. Jednak w momencie, gdy na notowaniach BTC pojawi się nawet tylko kilkuprocentowa korekta, to tokeny alternatywne reagują na to wręcz panicznie. Nie każdy inwestor jest w stanie wytrzymać taką huśtawkę nastrojów, co sprzyja podejmowaniu nieprzemyślanych, emocjonalnych decyzji.

Ryzyko natrafienia na scam

Z tym zawsze trzeba się liczyć inwestując w altcoiny. Nawet najlepiej wyglądający projekt powinien zostać dokładnie zweryfikowany, co też nie jest do końca możliwe. Zobacz, co w ostatnich tygodniach stało się z Luną, która w szczycie kosztowała ponad 120 dolarów za token, a dziś jest bezwartościowa, bo za tym projektem stał zwykły naciągacz.

Brak regulacji

Co prawda fani kryptowalut jak ognia boją się odgórnych regulacji, ale faktem jest, że ich brak ma swoje złe strony. Sztandarowym dowodem na to są właśnie wydarzenia wokół różnego rodzaju altcoinów, które są poddawane ciągłym manipulacjom i niejednokrotnie wykorzystywane do zwykłych oszustw finansowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.