Jak NIE inwestować w kryptowaluty? Najważniejsze zasady

Jerzy Biernacki
03.01.2022

Kryptowaluty w ostatnich latach weszły do mainstreamu rynków finansowych. Inwestowanie w nie stało się modne i łatwo dostępne dla każdego. Ma to swoje zalety, ale również wady. Wśród tych drugich trzeba wymienić fakt, że za inwestowanie w cyfrowe aktywa wzięły się osoby, które nie są do tego w żaden sposób przygotowane. Sprawdź zatem, jak nie inwestować w kryptowaluty, aby nie narazić się na stratę dużego kapitału.

Nigdy all in

Chodzi o to, aby nie inwestować w kryptowaluty całych oszczędności, a już na pewno nie tych pieniędzy, na których utratę nie możesz sobie pozwolić. Jest to bardzo ryzykowna inwestycja, o dużym potencjale zysku, natomiast równie łatwo jest na niej stracić. Dlatego inwestuj tylko te środki, które nie są Ci potrzebne i nie zależy od nich Twoje życie.

Zrozum, w co inwestujesz

Wiele osób płynie na fali entuzjazmu i inwestuje w tokeny, o których kompletnie nic nie wie, kierując się wyłącznie chwilową modą. Jeśli nie wiesz, czym jest blockchain, jak działają zdecentralizowane finanse, czym jest store of value, to na razie odpuść sobie inwestowanie w aktywa cyfrowe i zacznij od uzupełnienia tej niezbędnej wiedzy.

Nie wchodź na górkach

Odwieczne pytanie stawiane sobie przez każdego inwestora brzmi: po czym poznać, że to już górka? Na rynku kryptowalut szczególnie ryzykownym okresem na inwestycję jest ten, który następuje po fali długich, niemal parabolicznych wzrostów. To wyraźny sygnał, że z każdym dniem rośnie prawdopodobieństwo ostrej korekty. Warto się tutaj kierować starym giełdowym powiedzeniem: bój się, gdy rynek jest chciwy i bądź chciwy, gdy rynek się boi.

Unikaj meme coinów

Co prawda to właśnie na meme coinach (np. Dogecoin, SHIBA INU) można zarobić najwięcej, ale są to również wyjątkowo ryzykowne aktywa, dlatego unikaj ich jak ognia na samym początku przygody z rynkiem kryptowalut. W meme coiny można inwestować tylko te najmniej potrzebne środki, z pełną świadomością, że możesz ich już nigdy nie odzyskać.

Nie słuchaj naganiaczy

To najważniejsza zasada. Gdy rynek kryptowalut rośnie, to nagle pojawia się na nim mnóstwo tzw. ekspertów, a w rzeczywistości zwykłych naganiaczy, którzy wszelkimi sposobami próbują skłonić swoich widzów i czytelników do inwestowania w dane aktywo (i tym samym pompowania jego ceny). Myśl samodzielnie, poznaj podstawy, ucz się – to jedyna sensowna droga.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.