Jak skonfigurować portfel sprzętowy Ledger Nano S?

Andrzej Winnicki
08.08.2022

Ledger Nano S to jeden z najchętniej wybieranych portfeli sprzętowych do przechowywania kryptowalut. Co prawda firma Ledger ma dziś w swojej ofercie bardziej zaawansowane rozwiązania, ale model S wciąż cieszy się uznaniem wśród rozsądnych inwestorów kryptowalutowych. Pozwala bezpiecznie przechowywać swoje aktywa z myślą o wieloletniej stopie zwrotu z inwestycji. Konfiguracja portfela sprzętowego Ledger Nano S jest bardzo łatwa – omawiamy ją krok po kroku.

Krok 1: ustaw PIN do portfela

PIN składa się z ośmiu cyfr. Podając go odblokujesz dostęp do portfela sprzętowego. Trzykrotne błędne wpisanie PIN-u spowoduje trwałe zablokowanie Ledgera Nano S, a odzyskanie dostępu do swoich kryptowalut będzie możliwe jedynie po podaniu seed’a, o czym za chwilę.

Dobrze zastanów się nad wyborem PIN-u. Nie powinien być oczywisty (jak np. numer PESEL), a jednocześnie łatwy do zapamiętania dla Ciebie.

Krok 2: zapisz seed na trzech osobnych kartkach

Kolejnym krokiem jest wygenerowanie i zapisanie tzw. seed’a. To zbiór 24 słów, które wyświetlą się na ekranie portfela sprzętowego. Zapisz je na trzech osobnych kartach i każdą ukryj w innym miejscu – przesadą nie będzie przechowywanie seed’ów w skrytkach bankowych.

Tylko seed pozwoli Ci odzyskać swoje kryptowaluty w dowolnym miejscu na świecie, nawet w przypadku zapomnienia PIN-u czy wręcz zgubienia portfela sprzętowego.

Krok 3: pobierz aplikację Ledger Live

Aplikacja działa zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych. Pobierz ją z oficjalnej strony firmy Ledger. Choć aplikacja nie ma jeszcze polskiej wersji językowej, to jest bardzo łatwa w obsłudze. Z jej poziomu możesz zarówno wysyłać swoje kryptowaluty np. na giełdy, jak i obierać aktywa cyfrowe wysłane na portfel sprzętowy.

Zacznij od zainstalowania aplikacji do przechowywania posiadanych kryptowalut, pamiętając przy tym o ograniczonej pojemności Ledgera Nano S – w praktyce zmieszczą się na nim 3-4 aplikacje, dlatego jest to propozycja wyłącznie dla osób, które nie planują kupowanie wielu różnych projektów.

Po zainstalowaniu aplikacji możesz już przesłać swoje pierwsze koryptowaluty na portfel sprzętowy, postępując zgodnie z instrukcjami (opcja „Receive”).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.