Jak stracić na inwestowaniu w kryptowaluty?

Krzysztof Jagielski
02.12.2020

Inwestowanie w takie aktywa, jak waluty cyfrowe, zawsze wiąże się z bardzo wysokim ryzykiem. Kto nie ma tej świadomości, ten w ogóle nie powinien wchodzić w świat krypto. Faktem jest natomiast, że rosnąca popularność Bitcoina i innych kryptowalut przyciąga na ten rynek całe rzesze nowych inwestorów. Wielu z nich niestety straci zainwestowane pieniądze, a powody, dla których tak się dzieje, są niemal zawsze takie same. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Chciwość

Każdy inwestor musi być chciwy, bo inaczej nie miałby motywacji do ryzykowania swoim kapitałem – a bez ryzyka nie da się osiągnąć sukcesu na żadnym rynku finansowym. Chciwość nie powinna natomiast przysłaniać trzeźwego osądu sytuacji. Jeśli widzisz, że cena danej kryptowaluty jest już bardzo wysoka, a wszelkie wskaźniki techniczne są rozgrzane do czerwoności, to czas pomyśleć o realizacji zysków – zwłaszcza, jeśli są one dla Ciebie bardzo satysfakcjonujące.

Kierowanie się emocjami

Emocje są złym doradcą niezależnie od tego, w jakie aktywo inwestujemy. Jeśli z natury jesteś człowiekiem dość chwiejnym, nie umiesz podejmować decyzji, wiecznie rozpamiętujesz porażki, ale nie cieszysz się sukcesami, to nie masz czego szukać na rynku krypto. Wahania notowań kryptowalut potrafią sięgać kilkudziesięciu procent w ciągu jednego dnia – to prawdziwa huśtawka nastrojów. Gdy dołożysz do tego własne emocje, to na pewno przegrasz.

Słuchanie naganiaczy

Inwestując w krypto musisz się wystrzegać naganiaczy – i to zarówno tych, którzy namawiają do zakupów, jak i wieszczących Armagedon. Obie grupy naganiaczy mają w tym własny interes i kompletnie nie zależy im na Twoim sukcesie. Myśl samodzielnie, analizuj wskaźniki, naucz się czytać wykres, a przede wszystkim opracuj strategię, która będzie mieć sensowne fundamenty.

Niecierpliwość

Cierpliwość jest cnotą każdego dobrego inwestora. Najlepsze inwestycje to takie, przy których nie grzebiemy bez potrzeby. Czasami na sukces trzeba poczekać kilka miesięcy, czasami kilka lat. Jeśli jednak masz konkretny i – co najważniejsze – realistyczny cel, to nie ma żadnego powodu, dla którego miałbyś w panice wyprzedawać kupione kryptowaluty i tracić na tym dużo pieniędzy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.