Jak zminimalizować ryzyko utraty kryptowalut z giełdy?

Piotr Kowalczyk
25.10.2021

Trzymanie walut cyfrowych na giełdzie jest średnim, by nie napisać słabym pomysłem. Przekonało się o tym już wiele osób, które z jakiegoś powodu nie zdecydowały się przesłać swoich aktywów na portfel zewnętrzny. Zwykle jest to kwestia wygody (czy raczej lenistwa), choć środki na giełdach, przynajmniej częściowo, muszą trzymać także traderzy. Jeśli sam tak robisz, to przynajmniej stosuj się do kilku zasad, które pozwolą zminimalizować ryzyko utraty kryptowalut z giełdy.

Silne hasło

Zacznijmy od tego, co powinno być zupełnie oczywiste dla każdego posiadacza jakiegokolwiek konta internetowego, również na giełdzie kryptowalut. Okazuje się jednak, że hasła w stylu „123456” wciąż mają się bardzo dobrze i korzystają z nich nawet osoby trzymające na giełdach pokaźne środki. Trudno to nazwać inaczej niż głupotą. W pierwszej kolejności stwórz bardzo silne hasło, którego nie da się odgadnąć w ciągu kilkunastu sekund.

Dwustopniowa weryfikacja

Jeśli wyłączyłeś dwustopniową weryfikację na swoim koncie na giełdzie kryptowalut, to mamy złą wiadomość: jesteś bardzo łatwym celem dla złodziei. Przypadki kradzieży środków z kont, na których obowiązuje dwustopniowa weryfikacja, praktycznie się nie zdarzają – właściciel zawsze musi zatwierdzić transakcję, dlatego złodziej ma mocno utrudnione zadanie i zwykle nawet nie podejmuje ryzyka. Najpopularniejszym i całkiem niezłym narzędziem do dwustopniowej weryfikacji jest Google Authenticator.

Regularnie loguj się na swoje konto

Nawet jeśli nie handlujesz codziennie, a giełda służy Ci wyłącznie do przechowywania hodlowanych walut cyfrowych, to i tak radzimy logować się na swoje konto minimum raz w tygodniu. Pozwoli Ci to upewnić się, że Twoje aktywa wciąż tam sobą i to w dokładnie takiej ilości, jak ostatnio. Jeśli zauważysz jakieś podejrzane ruchy na koncie, np. nieudane próby wypłacenia cyfrowych walut, to od razu zmień hasło i zgłoś ten fakt obsłudze giełdy.

Loguj się na giełdę zawsze z tego samego urządzenia

Jest to bardzo prosty, ale jednocześnie dość skuteczny sposób na ograniczenie ryzyka kradzieży Twoich środków z giełdy walut cyfrowych. Jeśli masz jakiś stary komputer, którego już nie potrzebujesz, to możesz go wykorzystać właśnie do logowania się na giełdę. Zainstaluj na nim najlepsze oprogramowanie antywirusowe, a po wylogowaniu się z giełdy zawsze odłącz komputer od Internetu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.