Kiedy jest dobry czas na kupowanie Bitcoina?

Marek Szydełko
08.04.2022

Bitcoin to bardzo popularny instrument inwestycyjny z kategorii aktywów alternatywnych. Ma zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników – ci drudzy wskazują na niestabilność notowań Bitcoina, który w ciągu kilku miesięcy może zarówno urosnąć o kilkaset procent, jak i równie spektakularnie potanieć. Jeśli chcesz zainwestować trochę środków w Bitcoina, to na pewno zastanawiasz się, kiedy jest na to najlepszy moment. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Gdy rynek jest w ekstremalnym strachu

Jako początkujący inwestor na rynku kryptowalut powinieneś się zapoznać z narzędziem „Fear&Greed Index”. Wskazuje ono nastroje inwestorów – niskie wartości oznaczają strach, wysokie chciwość. Historycznie najlepszymi momentami na kupowanie Bitcoina były te, kiedy na rynku panował ekstremalny strach. Analogicznie: sprzedajemy w warunkach ekstremalnej chciwości.

Oczywiście istnieje wiele innych wskaźników monitorujących sytuację na rynku kryptowalut, które m.in. wskazują, czy rynek jest już przegrzany, jednak „Fear&Greed Index” z reguły nie zawodzi, jest łatwy w odczytaniu i nie wymaga szczegółowej analizy.

Po znaczącej przecenie

To oczywiście dość ryzykowna strategia, ponieważ to, że jest tanio, wcale nie oznacza, że nie może być taniej – a już szczególnie na rynku krypto. Znów jednak warto patrzeć na sprawę z perspektywy wydarzeń historycznych. Po zakończeniu cyklu wzrostów, czyli po tzw. „pęknięciu bańki” Bitcoin zawsze taniał o około 80 proc., przy czym nigdy nie spadł poniżej swojego poprzedniego ATH (poza chwilowymi anomaliami). Jeśli więc widzisz, że dziś cena jest o około 75-80 proc. niższa od rekordu, to prawdopodobnie jest to idealny moment na wejście.

Zwróć uwagę na cykliczność aktywa

Bitcoin jest wybitnie cyklicznym aktywem inwestycyjnym, co wynika z tzw. halvingu – raz na cztery lata przepoławia się nagrodę za wydobycie bloku BTC. Halvingi wyznaczają nam więc cykle na tym rynku. W dużym uproszczeniu można napisać, że na około rok przed halvingiem cena jest na swoim minimum, natomiast w ciągu roku po halvingu powinna osiągnąć maksimum. Nie zawsze się to sprawdza, natomiast kierowanie się cyklicznością Bitcoina najczęściej przynosiło dobre efekty inwestycyjne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.