Kiedy następny halving Bitcoina?

Marek Szydełko
17.11.2022

Halving to jeden z filarów funkcjonowania najstarszej i najpopularniejszej kryptowaluty. Bez tego wydarzenia cena Bitcoina prawdopodobnie nie osiągnęłaby dzisiejszych wartości. Dzięki halvingowi zachowane są cykle Bitcoina, na których swoje strategie inwestycyjne opiera wiele osób. Dowiedz się, kiedy nastąpi kolejny halving Bitcoina.

Czym jest halving?

Halving to, pisząc w dużym uproszczeniu, z góry ustalony proces ograniczania podaży Bitcoina. Co jakiś czas, mniej więcej co cztery lata, następuje przepołowienie nagrody za wydobycie bloku zawierającego transakcje w sieci Bitcoin. W efekcie do obiegu trafia mniej kryptowaluty, a to – w teorii i w praktyce – powinno spowodować wzrost jej wartości (rozwiązanie problemu inflacji waluty).

Do tej pory (2022 rok) mieliśmy trzy halvingi – w 2012, 2016 i 2020 roku. Obecnie tzw. górnicy za wykopanie bloku otrzymują 6,25 BTC. Po kolejnym halvingu nagroda będzie wynosić już tylko 3,125 BTC.

Kiedy nastąpi halving BTC?

Następnego halvingu spodziewamy się w 2024 roku, zgodnie z czteroletnim cyklem na Bitcoinie. Nie znamy natomiast dokładnej daty tego wydarzenia. Eksperci próbują ją określić poprzez opieranie się na średnim czasie potwierdzenia jednego bloku, co następuje co 10 minut.

Pewne jest, że halving Bitcoina nastąpi w pierwszej połowie 2024 roku, najprawdopodobniej w lutym lub w marcu. Wówczas znów zmniejszy się podaż tego coraz cenniejszego aktywa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.