Kiedy wrócić na rynek krypto? Klasyczny dylemat inwestora

Krzysztof Jagielski
05.04.2023

Kryptowaluty wciąż są bardzo ryzykowna grupą aktywów inwestycyjnych. Wiele osób woli się od nich trzymać z daleka, jednak nie brakuje aktywnych inwestorów na rynku krypto, którzy regularnie handlują poszczególnymi tokenami. Jeśli w ostatnich miesiącach udało Ci się spieniężyć zyski z kryptowalut i zastanawiasz się, kiedy wrócić na ten rynek, to mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Obserwuj trend

Bez tego nie da się ocenić, kiedy jest odpowiedni moment na powrót na rynek kryptowalut. Inwestowanie w tak ryzykowne aktywa w okresie trendu spadkowego jest nierozsądne i praktycznie gwarantuje stratę – a przynajmniej przejściową. Stąd dobrze jest obserwować trend i szukać sygnałów jego zmiany na wzrostowy – zarówno podpierając się analizą techniczną, jak i fundamentalną (np. zwiększenie zastosowania kryptowalut w usługach płatniczych).

Poczekaj na ustabilizowanie się sytuacji w branży kryptowalut

Śledź newsy z tego rynku i gdy zauważysz, że od dłuższego czasu nie wypływają żadne informacje o machlojkach finansowych w branży krypto, to jest to znak, że warto znów zainteresować się tą klasą aktywów inwestycyjnych. Prawdopodobnie wszystko, co najgorsze, jest już za nami i rynek więcej nie spadnie – a przynajmniej nie z powodu problemów wewnętrznych.

Rada

Pamiętaj o starej zasadzie rynku inwestycyjnego: pieniądze lubią ciszę.

Po zbudowaniu bezpiecznego portfela inwestycyjnego

Kryptowaluty nigdy nie powinny stanowić głównego składnika portfela inwestora. Są zbyt zmienne i tym samym ryzykowne. Traktuj je w formie ciekawego dodatku i wróć na rynek krypto dopiero w momencie, gdy zbudujesz solidne zabezpieczenie dla swojego kapitału – na przykład w postaci obligacji rządowych, depozytów bankowych czy nieruchomości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie