Kluczowe ryzyka dla przyszłości kryptowalut

Maciej Piwowski
11.12.2023

Kryptowaluty nadal nie są w głównym nurcie instrumentów finansowych i inwestycyjnych. Mimo to budzą coraz większe zainteresowanie i sukcesywnie przybywa osób, które chcą mieć je wśród swoich aktywów. Jeśli także się do tego przymierzasz, to musisz poznać podstawowe ryzyka dla przyszłości kryptowalut, które są bardzo realne. Najważniejsze z nich przybliżamy w naszym artykule.

Regulacje

To chyba największe zagrożenie dla rynku kryptowalut, choć niektórzy widzą w regulacjach szansę na szerszą adopcję aktywów cyfrowych w społeczeństwie. Tak czy inaczej wystarczy kilka nieprzychylnych decyzji politycznych, aby przyszłość kryptowalut stanęła pod dużym znakiem zapytania. Przykład? Zakaz obrotu tymi aktywami w USA.

Ogromne wahania cen

To stałe zagrożenie i ryzyko, które prawdopodobnie nigdy nie zniknie. Jednocześnie ogromna niestabilność wycen aktywów cyfrowych powoduje, że ten rynek nie jest atrakcyjny dla największych funduszy inwestycyjnych czy banków.

Ataki hakerskie

Jest to kolejne ryzyko, które wisi nad rynkiem krypto w zasadzie od początku jego istnienia. Ataki hakerskie na giełdy, aplikacje do transferowania walut cyfrowych czy indywidualne portfele to zagrożenie, które w pewnym momencie może podważyć sens dalszego istnienia tego rynku, odstraszając również od niego przeciętnych inwestorów.

Drastyczny spadek zainteresowania

Kryptowaluty mogą się oczywiście okazać tylko przejściową modą, która w pewnym momencie przeminie, a sam rynek pozostanie niszowy. Dziś nikt nie jest w stanie przewidzieć, czy za kilkanaście lat kryptowaluty rzeczywiście staną się realną alternatywą dla tradycyjnych rynków finansowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie