Najpopularniejsze kryptowaluty poza Bitcoinem

Krzysztof Jagielski
09.03.2020

Bitcoin to zdecydowanie największa marka w świecie kryptowalut. Słyszały o nim nawet te osoby, które w ogóle nie interesują się tematem cyfrowego pieniądza. Warto natomiast wiedzieć, że Bitcoin nie jest jedyny – za nim plasują się dziesiątki, może nawet setki innych kryptowalut, z których część przedstawia całkiem sporą wartość i pozwala nieźle zarobić w czasie hossy. Te najpopularniejsze kryptowaluty na świecie wymieniamy w naszym poradniku.

Ethereum

Od wielu lat absolutny numer 2 w świecie kryptowalut. Ethereum, czyli jak kto woli – Etherium, to moneta warta zdecydowanie mniej niż Bitcoin, ale za to łatwiejsza w wydobyciu. Siłą Ethereum jest bardzo użyteczna architektura – oparte na niej łańcuchy bloków mają szerokie zastosowanie m.in. w projektowaniu skryptów czy aplikacji.

Litecoin

Wciąż mocna i popularna kryptowaluta, która swego czasu była nazywana „srebrem świata kryptowalut”. Oparta na architekturze Bitcoina, nieco zmodyfikowana i całkiem użyteczna waluta, jest wielokrotnie tańsza od swojego wielkiego kuzyna, ale także łatwiejsza w wydobyciu. Inwestorzy uznają ją za bezpieczną przystań, ponieważ Litecoin nie jest tak podatny na wahania kursów, jak inne, znacznie mniejsze kryptowaluty.

Dash

Silna marka w świecie kryptowalut i popularny wybór wśród inwestorów. Dash jest przede wszystkim walutą nastawioną na anonimowość, dzięki czemu cieszy się popularnością w kręgach użytkowników, którzy niespecjalnie chcą, aby ich transakcje finansowe stały się obiektem zainteresowania różnych służb.

Monero

Jeśli Dash zapewnia sporą anonimowość, to Monero jest pod tym względem bezkonkurencyjne. Ta waluta słynie z maksymalnej prywatności, ponieważ ukrywa zarówno dane odbiorcy i nadawcy, jak i kwotę transakcji. W dodatku przepływ waluty jest błyskawiczny. Monero od dawna znajduje się na celowniku służb, ponieważ jest to jedna z podstawowych kryptowalut używanych w Darknecie.

Ripple

Ripple to chyba najlepszy przykład na to, że kryptowaluty mają realne zastosowanie i nie są tylko przejściową modą czy zabawką dla spekulantów. Ta waluta jest dość powszechnie wykorzystywana w świecie „zwykłych” transakcji finansowych, między innymi przez banki, ponieważ gwarantuje błyskawiczny przepływ środków. Nie będzie wielkim zaskoczeniem, jeśli już wkrótce systemy transakcyjne największych instytucji finansowych zostaną oparte właśnie na architekturze Ripple.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.