Seed do Ledgera – co to jest?

Remigisz Szulc
03.03.2023

Seed, czyli zestaw 24 fraz, to swego rodzaju klucz awaryjny, który pozwala właścicielowi odzyskać dostęp do swoich kryptowalut zabezpieczonych portfelem sprzętowym marki Ledger (najpopularniejszym na rynku). Co trzeba o tym wiedzieć? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Czym dokładnie jest seed?

Seed to nic innego jak frazy, które ustala się na etapie konfigurowania nowego portfela sprzętowego marki Ledger. Zanim zabezpieczysz swoje kryptowaluty przy pomocy tego portfela, musisz spisać sobie 24 frazy wyświetlane na ekranie urządzenia.

Seed zapisujemy na kartkach dołączonych do portfela sprzętowego. Można je również zapamiętać, co jest jeszcze lepszym rozwiązaniem, ponieważ wówczas masz praktycznie pewność, że nikt niepowołany nigdy nie zyska dostępu do Twoich aktywów cyfrowych.

Do czego może Ci się przydać seed?

Znając 24 frazy, jesteś w stanie odzyskać dostęp do swoich kryptowalut nawet wtedy, gdy zgubisz Ledgera lub ulegnie od zniszczeniu czy kradzieży.

W takiej sytuacji wystarczy kupić nowy portfel i skonfigurować go przy użyciu już posiadanych fraz. Wówczas Twoje kryptowaluty będą znów widoczne na koncie i będziesz mógł je np. przelewać na giełdę czy wysyłać do innych odbiorców.

Chroń swój seed!

Seed jest o wiele ważniejszy niż sam portfel sprzętowy. Jeśli np. ktoś ukradnie Ci urządzenie, ale nie będzie znać hasła, to bez seeda nic nie zrobi. Tobie również może się zdarzyć, że zapomnisz PIN-u do Ledgera – wówczas wystarczy podać wybrane frazy, o które poprosi Cię urządzenie.

Dlatego za wszelką cenę chroń seed i nie udostępniaj go nikomu, do kogo nie masz pełnego zaufania. Kartkę z zapisanymi frazami należy dobrze schować, nawet w skrytce bankowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie