Strategia wyjścia z rynku krypto: dlaczego musisz ją mieć?

Krzysztof Jagielski
04.02.2021

Jeśli chcesz zainwestować w kryptowaluty, to w pierwszej kolejności musisz dokładnie poznać specyfikę tego rynku. Jest ona trudna do zaakceptowania dla inwestorów wybierających tradycyjne, bezpieczniejsze aktywa, bo charakteryzuje się dużą zmiennością. W świecie krypto wahania kursu o kilkanaście czy kilkadziesiąt procent dziennie nie są niczym niezwykłym. Jesteś na to przygotowany? W takim razie kolejnym krokiem powinno być opracowanie strategii wyjścia z rynku. Dlaczego to takie ważne? Sprawdź w naszym poradniku.

Strategia chroni przed podejmowaniem nieprzemyślanych decyzji

A to naprawdę nietrudno na rynku krypto, który często funduje inwestorom jazdę bez trzymanki. Gdy notowania danego aktywa spadają np. o 15 proc., to instynkt samozachowawczy każe Ci sprzedawać. Z drugiej strony to może być tylko korekta przed kontynuacją hossy. Jeśli ulegniesz emocjom, to w dalszej perspektywie pewnie na tym stracisz. Nie dojdzie do tego, gdy będziesz kierować się własną strategią wyjścia z rynku w odpowiednim dla Ciebie momencie.

Dzięki strategii ochronisz kapitał

Podstawą każdej strategii inwestycyjnej powinna być właśnie ochrona kapitału. Czyli: podejmujemy takie decyzje, które pozwolą nie stracić lub uciąć straty na akceptowanym poziomie. Aby było to możliwe musisz wiedzieć, przy jakich notowaniach wychodzisz z rynku. Przykładowo: jeśli zainwestujesz w Bitcoina 100 tysięcy złotych, a próg wyjścia z nieudanej inwestycji wynosi 80 tysięcy złotych, to tak właśnie zrobisz – być może pozwoli to uniknąć jeszcze większej straty lub odkupić aktywo taniej.

Strategia pozwala uniknąć ciągłego śledzenia notowań

Nie ma nic gorszego, niż przesiadywanie ze wzrokiem utkwionym w ekran telefonu, na którym wyświetlane są norowania walut cyfrowych. Skutkuje to niepotrzebnymi nerwami. Jeśli masz strategię, w dodatku opartą na jakichś sensownych podejrzeniach, to aktualna wycena danego aktywa nie powinna Cię w ogóle interesować. Jakie to ma znaczenie, skoro cel jest zupełnie inny?

Będziesz wiedział, kiedy sprzedać kryptowaluty bez czekania na sygnały z rynku

Sygnały z rynku mają to do siebie, że trudno jest je rozpoznać, a gdy są już całkowicie czytelne, to rusza lawina – i wtedy kurs błyskawicznie się osuwa. Nie zdążysz sprzedać kryptowalut po satysfakcjonującej Cię cenie. Dlatego korzystniej jest mieć własną strategię wyjścia przy takiej stopie zwrotu, jaka Cię interesuje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.