Tokeny giełdowe – co warto o nich wiedzieć?

Krzysztof Jagielski
02.12.2022

Rynek kryptowalut rozrasta się w oszałamiającym tempie. Obejmuje mnóstwo projektów, spośród których najważniejszym wciąż jest oczywiście Bitcoin. Cena najstarszej kryptowaluty jest już jednak na tyle wysoka, że wiele osób wchodzących na ten rynek nie może sobie pozwolić na zakup choćby części Bitcoina. Spore zainteresowanie budzą więc tańsze projekty, włącznie z tzw. tokenami giełdowymi. Wyjaśniamy, co warto o nich wiedzieć.

Czym są tokeny giełdowe?

Tokeny giełdowe to kryptowaluty emitowane przez giełdy, na których można kupować i sprzedawać aktywa cyfrowe. W założeniu służą do pozyskiwania kapitału do bieżącej działalności giełdy. Tokenami można również handlować czy inwestować w nie w długoterminowym horyzoncie czasowym. Najpopularniejszymi tokenami giełdowymi są Binance Coin giełdy Binance oraz CRO giełdy Crypto.com.

Czy inwestowanie w tokeny giełdowe jest bezpieczne?

W przypadku rynku kryptowalut, podobnie jak innych aktywów ryzykownych, nie ma mowy o jakichkolwiek gwarancjach. Inwestując w takie tokeny zawsze trzeba się liczyć z prawdopodobieństwem utraty części czy nawet całości kapitału.

Zalety tokenów giełdowych

Z inwestycyjnego punktu widzenia na pewno można napisać, że tokeny giełdowe mają spory potencjał do wzrostu wartości, oczywiście w warunkach rynkowej hossy. Takie tokeny cieszą się dużą popularnością, a rosnący popyt siłą rzeczy powoduje wzrost notowań.

W przypadku tokenów czołowych giełd istnieje spore prawdopodobieństwo, że przetrwają one okres bessy i zaczną mocno rosnąć w czasie hossy. Nie ma oczywiście na to żadnej gwarancji, ale jednak tokeny giełd takich jak Binance czy Crypto.com wypadają nieco pewniej w porównaniu z o wiele mniejszymi projektami.

Do zalet tokenów giełdowych można również zaliczyć to, że ich posiadacze regularnie są raczeni tzw. airdropami, czyli otrzymują za darmo kryptowaluty nowych projektów listowanych na giełdach, na czym w odpowiednich warunkach można całkiem nieźle zarobić.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.