Trading kryptowalut: dlaczego to nie jest dla Ciebie?

Jerzy Biernacki
24.02.2021

Istnieją dwie podstawowe metody zarabiania na kryptowalutach. To tzw. hodlowanie (czyli trzymanie kupionych kryptowalut w portfelu przez długi okres) oraz trading. Druga metoda jest znacznie bardziej ryzykowna i – jak pokazują statystyki – w pierwszym roku przynosi straty nawet około 90% trader’ów. Dlaczego więc to nie jest dobra opcja dla Ciebie?

Ogromna zmienność

Kryptowaluty należą do najbardziej zmiennych aktywów inwestycyjnych. Na tym rynku nikogo nie dziwi, że po byczym rajdzie Bitcoin w ciągu jednego dnia traci np. 40% wartości. Jeśli trudno jest Ci to zaakceptować, to w ogóle nie bierz się za kryptowaluty, a już tym bardziej za trading.

Co prawda zmienność jest wodą na młyn dobrego tradera, ale w przypadku osób mających małe doświadczenie i wciąż ulegającym emocjom oznacza to jedno: kłopoty. Jeśli chcesz zajmować się tradingiem krypto, to musisz poświęcić mnóstwo czasu na naukę, a następnie na śledzenie trendów.

W wielu przypadkach brak fundamentów

Na rynku są tysiące różnego rodzaju kryptowalut, przy czym zaledwie niewielka część z nich ma jakiekolwiek fundamenty, czyli istnieje po coś. Krypto mogą zrewolucjonizować m.in. płatności, transport, logistykę, rynek e-commerce, jednak większość projektów nadal powstaje tylko po to, aby… być.

Trading takich kryptowalut jest bardzo atrakcyjny z uwagi na dużą zmienność i wielkie, niczym nieuzasadnione bycze rajdy, na których można zarabiać krocie. Problem w tym, że brak fundamentów działa też w drugą stronę – powoduje niezrozumiały spadek wartości, często o ponad 90%.

Powszechne shorty

Kryptowaluty, a już zwłaszcza te największe i najpopularniejsze, są chętnie shortowane. Oznacza to, że fundusze i inwestorzy indywidualni obstawiają spadek ich wartości w krótkim lub średnim terminie. Gra na spadki jest wyniszczająca, szczególnie dla tzw. ulicy, do której pewnie się zaliczasz. Utrudnia też trading kryptowalut, ponieważ w każdej chwili może się okazać, że cena, za jaką kupiłeś dany token, wcale nie była dołkiem i zostanie gwałtownie obniżona w wyniku shortowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.