Wewnętrzne sygnały sprzedaży krypto. Nie lekceważ ich!

Krzysztof Jagielski
15.03.2021

Istnieje mnóstwo teorii, wskaźników i innych indykatorów, które rzekomo podpowiadają nam najlepszy moment wyjścia z inwestycji w kryptowaluty. Gdyby to jednak było takie proste, to 90% uczestników rynku nie notowałoby na nim strat (krótkoterminowo). Dużo ważniejsze w bezpiecznym inwestowaniu, a już szczególnie w krypto, jest słuchanie swoich wewnętrznych sygnałów sprzedaży. Opisujemy je w naszym poradniku.

Masz bardzo duży zysk

Gdy widzisz, że od początku inwestycji Twój wirtualny zysk wynosi np. 500 proc., to trudno o bardziej czytelny sygnał do zachowania ostrożności. Takie profity na tradycyjnych rynkach praktycznie się nie zdarzają, dlatego może czas najwyższy pomyśleć o wyjściu z tej inwestycji? Przy takich wzrostach istnieje już bardzo wysokie ryzyko głębokiej korekty, a może nawet zakończenia hossy, co na rynku krypto zawsze oznacza wręcz paniczną wyprzedaż.

Zaczynasz ciągle sprawdzać notowania

Jeśli myślenie o krypto zajmuje Ci mnóstwo czasu, nie możesz się skupić na swoich obowiązkach zawodowych i rodzinnych, non stop zaglądasz na giełdę, by sprawdzić aktualne notowania, to najwyraźniej jesteś już na etapie, kiedy trzeba poważnie pomyśleć o wyjściu z inwestycji – przynajmniej częściowym. Nie może być tak, że jakaś inwestycja zagarnia całe Twoje życie. Symptomy uzależnienia są wyraźnym sygnałem do odwrotu, dlatego nie wahaj się tego zrobić.

Nie możesz spać, bo myślisz o kursie

To świadczy o tym, że podświadomie chcesz już spieniężyć profit, ale nadal nie masz odwagi, by to zrobić. Dlatego masz trudności z zaśnięciem, budzisz się w nocy i wstajesz wcześnie, żeby móc jak najszybciej sprawdzić notowania (na rynku krypto nie ma przerw). Pojawia się coraz silniejszy strach o to, że pewnego dnia możesz stracić dużą część wypracowanego wirtualnego zysku. Zamiast się męczyć wyjdź częściowo z inwestycji, przynajmniej do wysokości wkładu.

Zaczynasz czuć się niekomfortowo z posiadaniem kryptowalut

Może to być spowodowane na przykład napływającymi do Ciebie informacjami o planowanych regulacjach czy wręcz podjęciu politycznej walki z rynkiem kryptowalut. Takie doniesienia powodują, że zaczynasz się denerwować i mieć obawy o bezpieczeństwo inwestycji. Jeśli nie do końca wierzysz w trwałość rynku krypto, a masz pokaźny zysk, to czas sprzedawać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.