Zapomniałeś PIN-u do Ledgera? Sprawdź, jak odzyskać dostęp do swoich kryptowalut

Mateusz Nowak
02.01.2023

Ledger to najpopularniejszy dostawca portfeli sprzętowych do przechowywania kryptowalut. Portfel sprzętowy zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, przy czym wymaga od właściciela jednego: zapamiętania numeru PIN, którym odblokowuje się dostęp do swoich zasobów. Zdarza się oczywiście, że właściciel zapomni PIN-u. Co wtedy? Jest na to sposób, który opisujemy w naszym poradniku.

Uważaj, żeby nie zablokować Ledgera

Podstawowa zasada brzmi: jeśli nie pamiętasz PIN-u, to nie zgaduj, tylko spróbuj sobie go na spokojnie przypomnieć. Odłóż Ledgera, zrób coś innego i poczekaj, aż Cię „olśni”. Trzykrotne wpisanie błędnego PIN-u oznacza zablokowanie portfela sprzętowego.

Ledger zablokowany? Użyj recovery phrase

Recovery phrase to zbiór 24 słów, które użytkownik Ledgera musiał zapisać na kartce (lub zapamiętać) na etapie konfigurowania portfela sprzętowego. Tylko te frazy pozwalają przywrócić swoje zasoby po zablokowaniu Ledgera.

Procedura wygląda następująco:

  1. Uruchom Ledgera i na ekranie zatwierdź opcję przywracania dostępu na tym urządzeniu przy pomocy fraz.
  2. Ustal nowy numer PIN do portfela sprzętowego.
  3. Podaj 24 słowa, które zapisałeś na kartce podczas konfigurowania portfela sprzętowego. Słowa podajemy po kolei, wybierając je z sugerowanej przez urządzenie listy.
  4. Gotowe, teraz możesz już uruchomić program Ledger Live, zainstalować aplikacje kryptowalut, które zabezpiecza Twój portfel, poczekać na zsynchronizowanie konta z Ledgerem i sprawdzić, czy wszystkie kryptowaluty są na swoim miejscu.

Na przyszłość staraj się jednak pamiętać numer PIN, a jeśli go zapomnisz, to nie panikuj – mając recovery phrase jesteś w stanie odzyskać dostęp do swoich kryptowalut w dowolnym czasie, z dowolnego miejsca na świecie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie