Akcje spółek dywidendowych – dlaczego warto je mieć w portfelu?

Mariusz Siwko
27.05.2022

Spółki dywidendowe od zawsze cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów, zwłaszcza indywidualnych. Mówimy tutaj o spółkach notowanych na giełdzie, na przykład warszawskiej, które dzielą się z akcjonariuszami wypracowanym zyskiem i wypłacają im dywidendę. Może to być zarówno kilkadziesiąt groszy na akcję, jak i kilkaset złotych. Na warszawskim parkiecie nie brakuje tzw. dywidendowych arystokratów, czyli spółek wypłacających dywidendę od lat. Dlaczego warto mieć je w portfelu? Sprawdź najważniejsze argumenty.

Regularny zysk z inwestycji

Podstawową korzyścią wynikającą z posiadania akcji spółki dywidendowej jest to, że regularnie, najczęściej raz w roku, otrzymasz od niej pieniądze. Taką inwestycję można zatem porównać do lokaty bankowej, choć oczywiście gwarancji wypłaty dywidendy nie ma nigdy (nie wiadomo, czy spółka w danym roku na pewno wypracuje zysk). Jeśli np. kurs akcji wynosi 10 zł, a spółka wypłaca 1 zł dywidendy, to 10-procentowa stopa zwrotu brzmi naprawdę nieźle.

Rada

Akcje spółek dywidendowych są dla inwestorów, którzy cenią sobie święty spokój i nie mają czasu, aby ciągle dokonywać przetasowań w swoim portfelu.

Potencjalny wzrost wartości akcji w dłuższym okresie

Akcje spółek dywidendowych nie są sexy. Nie interesują się nimi krótkoterminowi gracze, bazujący na spekulacji. To atrakcyjny wybór raczej dla długodystansowców. Jeśli inwestujesz nie po to, aby za kilka miesięcy kupić sobie super auto, ale myślisz o zabezpieczeniu swojej przyszłości, to spółki dywidendowe – zwłaszcza te o solidnych fundamentach – są dla Ciebie.

Spekulacyjne podbicia kursu

Nie jest również tak, że spółki dywidendowe nie zaliczają spektakularnych rajdów na giełdzie. Zdarzają się tzw. spekulacyjne podbitki, kiedy to kurs akcji rośnie gwałtownie w ciągu jednego dnia – nawet o kilkadziesiąt procent. Najczęściej jest to reakcja rynku na zapowiedź wypłaty rekordowo wysokiej dywidendy. Z dużym prawdopodobieństwem przyjdzie więc moment, w którym będziesz mógł korzystnie sprzedać akcje i nieźle na nich zarobić, wliczając w to również wypłacone wcześniej dywidendy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.