Bezpieczne inwestowanie na giełdzie. Na czym polega w praktyce?

Mariusz Siwko
14.02.2022

Inwestowanie w akcje spółek notowanych na giełdzie jest uważane za ryzykowną strategię pomnażania kapitału. I choć rzeczywiście nikt nie może dać Ci gwarancji powodzenia, to jednak istnieją metody na to, aby znacząco ograniczyć ryzyko inwestycyjne, zwłaszcza w niespokojnych czasach lub przeczuwając możliwy krach notowań. Bezpieczne inwestowanie na giełdzie wcale nie jest skomplikowane, a najważniejsze zasady omawiamy w naszym poradniku.

Stanie z boku to też strategia!

Wielu inwestorów giełdowych, zwłaszcza początkujących, wychodzi z mylnego założenia, że gra na giełdzie sprowadza się tylko do kupowania i sprzedawania akcji. Tymczasem pozostawanie w gotówce także jest ciekawą i nierzadko skuteczną strategią. Jeśli widzisz, że sytuacja na rynku jest mocno niepewna, indeksy jednego dnia rosną o 3 proc., a następnego spadają o 2 proc., to dla bezpieczeństwa warto wyjść do gotówki i poczekać z boku na uspokojenie się rynków finansowych.

Zawsze miej gotówkę na okazje inwestycyjne

Posiadanie wolnej gotówki jest wręcz obowiązkiem dobrego inwestora giełdowego. Nigdy nie należy inwestować wszystkich dostępnych środków w jednym czasie, a już tym bardziej w jedną spółkę czy podmioty z tego samego sektora. Mając wolną gotówkę jesteś przygotowany na czarne scenariusze, czyli np. nagły krach. Gdy inni będą lizać rany i podsumowywać swoje straty, Ty zyskasz możliwość szybkiego kupienia mocno przecenionych w panice akcji, które z dużym prawdopodobieństwem w najbliższym czasie ponownie zdrożeją.

Kupuj akcje spółek value

Spółki value nie są seksowne, ponieważ zaliczamy je do tzw. starej ekonomii. Mamy tutaj na myśli np. spółki paliwowe, energetyczne, produkujące konkretne dobra. W ostatnich latach najszybciej rosły spółki growth, czyli np. internetowi giganci. Jednak chcąc obrać bezpieczną strategię inwestycyjną warto zwrócić się w kierunku spółek value, które może nie zaliczają tak spektakularnych rajdów cenowych, natomiast są o wiele stabilniejsze i w mniejszym stopniu podatne na rynkowe kryzysy.

Stawiaj na spółki dywidendowe

Ważnym elementem bezpiecznej strategii inwestycyjnej jest kupowanie akcji spółek, które regularnie, od wielu lat, wypłacają dywidendę. Mając takie walory w swoim portfelu śpisz spokojniej, ponieważ wiesz, że zawsze któraś z tych spółek wypłaci Ci dywidendę, co w długim okresie może przynieść naprawdę niezłe zyski przy zminimalizowanym ryzyku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.