Co zrobić z pieniędzmi zarobionymi na giełdzie?

Antoni Kwapisz
11.05.2021

Masz za sobą bardzo udaną inwestycję giełdową? Gratulujemy. Pamiętaj jednak, że pieniądz robi pieniądz, dlatego ważne jest to, co w tej chwili zrobisz z zarobionymi środkami. Możesz je oczywiście wydać na przyjemności, ale czy rzeczywiście taki był cel? Kilka dużo lepszych pomysłów znajdziesz w naszym poradniku.

Zainwestuj całą nadwyżkę na giełdzie

Prosty przykład: jeśli Twój wkład wyniósł 30 000 złotych, a zysk wynosi 15 000 złotych, to całą tę kwotę (czyli 15 000 zł) możesz ponownie zainwestować na giełdzie. Będziesz mieć ogromny komfort psychiczny, ponieważ na pewno nie stracisz już kapitału. Jeśli inwestycja okaże się niezyskowna, to przynajmniej wyjdziesz na zero. Ponownie przeprowadź analizę spółek giełdowych i wybierz dla siebie te, które mają najlepszy potencjał do imponujących wzrostów.

Podziel swój portfel inwestycyjny

To bardzo ważna zasada, o której zapomina wielu początkujących inwestorów. Nie możesz myśleć w ten sposób: skoro udało mi się zarobić na giełdzie, to dalej będę wchodzić w akcje „all in”. Musisz podchodzić mądrze do inwestowania, starając się maksymalnie zdywersyfikować swój portfel. Rozważ umieszczenie w nim takich produktów, jak:

  • akcje,
  • obligacje korporacyjne,
  • kryptowaluty,
  • metale szlachetne (zarówno fizyczne, jak i papierowe),
  • fundusze inwestycyjne.

Tak zbudowany portfel, choć zawiera same ryzykowne pozycje, jest dużo lepiej chroniony przed ewentualnymi stratami, ma również większy potencjał do osiągania dużych zysków.

Nie zapomnij o bezpiecznych aktywach

Nadrzędną zasadą dla każdego inwestora powinno być chronienie kapitału. Jeśli masz pieniądze, których nie możesz stracić, to nie musisz wcale trzymać ich na lokacie czy nieoprocentowanym koncie w banku. Nadal masz do wyboru względnie bezpieczne instrumenty inwestycyjne – dobrym przykładem będą tutaj obligacje skarbowe czy fizyczne złoto.

Przynajmniej 25% Twojego portfela powinny stanowić właśnie takie nudne, średnio zyskowne, ale za to bezpieczne pozycje. Nie bagatelizuj również posiadania gotówki, która przyda Ci się wtedy, gdy na horyzoncie pojawi się jakaś okazja inwestycyjna.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.