Czy senior powinien mieć konto w banku?

Marek Szydełko
30.07.2019

Odpowiedź na tytułowe pytanie wydaje się być oczywista: zdecydowanie tak! Mimo to poziom ubankowienia polskich seniorów wciąż jest na bardzo niskim poziomie. Osoby starsze mają własne przyzwyczajenia, z zasady nie ufają instytucjom finansowym i wolą trzymać pieniądze w przysłowiowym materacu. W dzisiejszych czasach jest to jednak bardzo nierozsądne. Oto argumenty, które powinny przekonać każdego seniora do założenia konta w banku.

Bezpieczeństwo

Najważniejszy argument, o którym nie można zapomnieć. Trzymanie pieniędzy w domu jest bardzo niebezpieczne i wiąże się ze świadomym (lub też nie) podejmowaniem ryzyka utraty oszczędności. Seniorzy są szczególnie narażeni na działania grup przestępczych, które perfidnie wykorzystują ufność osób starszych. Fałszywi pracownicy gazowni, prezentacje produktów, metoda na policjanta czy na wnuczka – to tylko wybrane sposoby wyłudzania pieniędzy od seniorów.

Brak opłat

Jednym z często przytaczanych powodów, dla których duża grupa seniorów nie ma konta w banku, są wysokie opłaty, jakie się z tym wiążą. To oczywiście tylko mit. Banki mają w swojej ofercie produkty dopasowane do potrzeb i możliwości finansowych emerytów. Bez problemu można znaleźć konto bez opłat – zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdy bank musi mieć w swojej ofercie tzw. podstawowych rachunek płatniczy, za którego prowadzenie nie można pobierać żadnych opłat.

Wygoda

Z punktu widzenia wielu seniorów wygodnie jest trzymać gotówkę w domu, bo można mieć do niej stały dostęp. Wystarczy jednak krótki „instruktaż” ze strony np. wnuczka, by móc się szybko przekonać, że prawdziwy komfort w zarządzaniu swoimi finansami zapewnia dopiero posiadanie konta bankowego.

Warto uświadomić bliskiego seniora, że obecnie praktycznie wszędzie można płacić kartą, co jest szybsze i bezpieczniejsze. Na każdym roku są też bankomaty do wypłacenia gotówki. Z kolei otrzymywanie emerytury na konto eliminuje konieczność „czekania na listonosza”, co bywa dość kłopotliwe.

Nad założeniem konta w banku nawet przez chwilę nie powinni się zastanawiać ci seniorzy, którzy mają spore oszczędności i planują przekazać je dzieciom czy wnukom. Trzymanie dużej gotówki w domu jest skrajnie nierozważne i grozi poważnymi konsekwencjami, nie tylko finansowymi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.