Czy warto odkupić sprzedane akcje?

Remigisz Szulc
02.01.2024

Sprzedaż akcji, zwłaszcza z zyskiem, to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów przez inwestorów giełdowych. Wbrew pozorom nie jest łatwo podjąć decyzję o sprzedaży aktywów, a jeszcze trudniej jest wrócić na ten sam walor np. po kilku dniach czy tygodniach. Kiedy z pewnością warto odkupić sprzedane akcje? Kilka przypadków omawiamy w naszym poradniku.

Gdy kurs jest w trendzie wzrostowym

Zdarza się, że niedoświadczony inwestor sprzedaje akcje w momencie, w którym dopiero rozpoczyna się trend wzrostowy na kursie danej spółki. Spokojnie, to jeszcze nie jest koniec świata. Jeśli kurs dalej chce ku górze, to w każdej chwili możesz wrócić na daną spółkę.

Gdy cena przebiła okrągły poziom

Jest taka niepisana zasada, że jeśli kurs akcji przebije okrągłą cenę w trendzie wzrostowym, to będzie dążyć do kolejnego okrągłego poziomu. Na przykład: cena przebiła 50 zł? Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zmierzamy na 60 zł.

Gdy dochodzi coraz więcej pozytywnych informacji ze spółki

Jeśli spółka bardzo dobrze się rozwija, osiąga coraz lepsze wyniki finansowe, władze spółki skupują akcje, co pokazuje, że wierzą w swój biznes, to jest to wyraźna zachęta dla inwestorów, aby „wsiedli” na dany walor.

Gdy nie masz alternatywy

Sprzedałeś akcje spółki, która dała zarobić i co teraz? Jeśli nie masz na oku żadnej alternatywnej inwestycji i pieniądze po prostu leżą na koncie i tracą wartość przez inflację, to może dobrym pomysłem będzie ponowne zainwestowanie kapitału w sprawdzoną już spółkę?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie