Czym jest indeks WIG20?

Maciej Piwowski
03.12.2020

Początkujący inwestorzy giełdowi mogą mieć problem ze zrozumieniem wszystkich pojęć, które są zupełnie naturalne dla doświadczonych graczy. Tym razem przyjrzymy się temu, czym jest indeks WIG20. Zetknie się z nim każdy, kto zacznie inwestować na warszawskim parkiecie. Co to takiego? Sprawdź w naszym poradniku.

WIG20, czyli najważniejszy indeks giełdowy na GPW

WIG20 to nic innego, jak Warszawski Indeks Giełdowy, do którego zalicza się 20 największych i najbardziej płynnych spółek z Głównego Rynku warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Jest to inaczej koszy spółek giełdowych, które generują największe obroty na całej giełdzie, a więc siłą rzeczy cieszą się największym zainteresowaniem ze strony inwestorów.

Ciekawostka

Indeks WIG20 powstał 16 kwietnia 1994 roku i początkowo jego wartość wynosiła 1000 punktów.

WIG20 jest najważniejszym indeksem na całej GPW. Od notowań znajdujących się w nim spółek zależą nastroje na giełdzie, co znajduje przełożenie także na inne indeksy. Pisząc prościej: jeśli spółki z WIG20 mocno tanieją, to wartość WIG-u także spada. Inwestorzy mogą wówczas wpadać w panikę i wyprzedawać także mniejsze spółki, co uruchamia już lawinę.

W WIG20 może znajdować się maksymalnie 5 spółek z jednego sektora giełdowego – na przykład energetycznego czy bankowego. Skład indeksu jest co jakiś czas rewidowany – jedne spółki z niego wypadają, inne natomiast do niego wchodzą. Ma to związek z okresowymi zmianami wartości spółek. W ostatnich latach najbardziej spektakularnym transferem i symbolem zmian w gospodarce było dołączenie do WIG20 spółki CD Projekt, czyli najsłynniejszego polskiego producenta gier wideo.

Blue-chip – co to znaczy?

Inwestorzy giełdowi potocznie określają indeks WIG20 mianem „blue-chip”. Nazwa ta wzięła się od niebieskich żetonów do gry stosowanych w kasynach w Monte Carlo. Są to najbardziej wartościowe żetony – podobnie, jak spółki znajdujące się w WIG20.

Ważną informacją dla początkujących inwestorów jest to, że notowania spółek z WIG20 raczej nie ulegają gwałtownym wahaniom. Ich akcje uznaje się więc za relatywnie bezpieczną inwestycją – oczywiście jak na warunki giełdowe. W największe spółki inwestują głównie fundusze inwestycyjne, banki oraz duzi gracze z zagranicy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.