Czym są płatności HCE?

Jerzy Biernacki
03.06.2024

System płatności zbliżeniowych HCE (Host Card Emulation) to technologia, z której korzysta coraz więcej osób dokonujących płatności zbliżeniowych. Umożliwia ona płacenie urządzeniem mobilnym dokładnie tak samo jak kartą płatniczą.

Jak to działa?

HCE pozwala aplikacjom bankowym czy płatniczym na emulację (stworzenie wirtualnego obrazu) karty na smartfonie wykorzystującym system operacyjny Android, począwszy od wersji 4.4 (KitKat).

W tradycyjnych systemach płatności bezkontaktowych, dane autoryzacyjne przechowywane są na fizycznej karcie SIM lub w specjalnym, zabezpieczonym module urządzenia. HCE to zmienia, przenosząc te dane do chmury lub na serwer.

Gdy użytkownik dokonuje płatności zbliżeniowej za pomocą urządzenia z HCE, aplikacja mobilna komunikuje się z serwerem za pośrednictwem połączenia internetowego, aby uzyskać tymczasowy token lub certyfikat autoryzacyjny. Następnie ten token jest wykorzystywany do przeprowadzenia transakcji z terminalami płatniczymi obsługującymi płatności zbliżeniowe.

Ważne:

Do dokonania płatności HCE potrzebne jest urządzenie z modułem NFC.

Które banki w Polsce wspierają płatności HCE?

Póki co płatności HCE swoim klientom oferują wszystkie duże banki w naszym kraju, wliczając w to Pekao S.A., PKO BP, ING Bank Śląski, Bank Millenium, Alior Bank czy Santander Bank Polska.

Inne banki idą w kierunku płatności zbliżeniowych BLIK, które cieszą się ogromną popularnością w naszym kraju. Alternatywą pozostają oczywiście płatności za pośrednictwem np. Google Pay czy Apple Pay.

Mamy zatem spory wybór rozwiązań, które umożliwiają dokonywanie wygodnych płatności urządzeniem mobilnym. Standard HCE zdaje się przy tym najmniej rozwojowy, dlatego banki raczej będą się z niego stopniowo wycofywać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie