Dlaczego banki dają swoim klientom tak wiele rzeczy „za darmo”? Oto powody!

Tylko naiwni mogą myśleć, że banki działają na zasadzie altruizmu czy wręcz filantropii. Każde działanie podejmowane przez instytucje finansowe ma na celu zapewnienie im jeszcze większych zysków. Trzeba się z tym pogodzić, co wcale nie oznacza, że nie można na tym skorzystać. Rynek konsumencki wymusił na bankach stosowanie różnych wabików na klientów, dlatego nie ma dziś problemu z tym, by uzyskać coś za darmo decydując się na np. założenie konta w jakimś banku. Pytanie: dlaczego banki rozdają bonusy? Poznaj najważniejsze przyczyny.

Banki potrzebują naszej gotówki

To podstawowy i w praktyce najważniejszy powód. Bank żyje dzięki pieniądzom, jakie przynoszą do niego klienci. Być może o tym nie wiesz, ale Twoje środki wpłacone np. na konto oszczędnościowe wcale na nim nie leżą. Są w ciągłej dystrybucji. Bank pożycza je kredytobiorcom i innym bankom, zarabiając przy okazji na sowitych odsetkach. Dlatego banki muszą zachęcać klientów do zakładania depozytów – potrzebują bowiem stałego dopływu gotówki.

Sposób na lojalność

Lojalny klient to duży skarb dla banku. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że przez lata nie zdecyduje się on zabrać swoich depozytów i przenieść ich do innej instytucji. Może także namówić do założenia konta czy lokaty swoją rodzinę i znajomych. Dawanie bonusów jest więc skutecznym sposobem na to, by przekonać klienta do trwałego związania się z bakiem.

Tania reklama

Darmowe dodatki do kont, lokat czy innych produktów finansowych są na tyle atrakcyjne, że od razu zaczynają się o nich rozpisywać portale branżowe i blogi. W ten sposób banki łatwo docierają do potencjalnych klientów, nie wydając przy tym ani grosza na tradycyjne formy reklamy. To się zwyczajnie opłaca.

Furtka do wprowadzania innych opłat

Bank dał Ci ubezpieczenie OC w życiu prywatnym do karty płatniczej? Super. Musisz jednak liczyć się z tym, że w przyszłości zostaniesz poinformowany o wprowadzeniu opłaty za np. prowadzenie rachunku. Banki w ten sposób zabezpieczają się przed niekontrolowanym exodusem klientów. Wiele osób może bowiem pomyśleć: OK, bank bierze pieniądze za coś, ale z drugiej strony daje mi coś innego za darmo, to w sumie i tak mi się opłaca. Sprytne, prawda?

Banki nie nęcą klientów bonusami bezinteresownie. Zawsze kryje się za tym jakaś strategia. W praktyce całkowicie bezpłatne korzystanie z usług bankowych jest niemal niemożliwe. Warto zdawać sobie z tego sprawę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.