Dlaczego zawsze warto mieć w domu trochę gotówki?

Maciej Piwowski
24.06.2021

Gotówka zdecydowanie odchodzi do lamusa, o czym można się przekonać stojąc w kolejce do kasy w pierwszym-lepszym sklepie. Większość klientów płaci za zakupy kartą, czemu też trudno się dziwić – tak jest łatwiej i szybciej. Mimo to zalecamy, aby nawet osoby głównie korzystające z kart zawsze miały trochę gotówki w domu. Dlaczego to takie ważne? Kilka argumentów omawiamy w naszym poradniku.

Zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych sytuacji

Każdy z nas znalazł się kiedyś w awaryjnej sytuacji, kiedy potrzebny był pilny dostęp do gotówki. Przykładem może być tutaj nagła awaria w domu. Fachowiec, który ją usunie, będzie wymagać zapłacenia mu za usługę gotówką, ponieważ mało kto ma przy sobie terminal płatniczy. Szukanie bankomatu np. w środku nocy jest mało komfortowe, a może też być niebezpieczne. I właśnie z myślą o takich sytuacjach dobrze jest mieć w domu trochę gotówki.

Podobne przykłady można mnożyć. Gotówka będzie potrzebna, gdy zechcemy pomóc sąsiadowi w pilnej sprawie, wysłać dziecko po cukier, który skończył się akurat w połowie procesu pieczenia ciasta etc.

Banki miewają awarie

Osoby ortodoksyjnie przywiązane do płacenia kartą muszą sobie zdawać sprawę z tego, że elektroniczny pieniądz nie jest rozwiązaniem bezawaryjnym. Właściwie każdy bank raz na jakiś czas ogłasza przerwę w dostępie do swoich usług, najczęściej w weekend lub w dni świąteczne. Wówczas nie ma możliwości wypłacenia gotówki w bankomacie czy zlecenia przelewu. Z myślą o takich sytuacjach warto mieć w domu trochę banknotów, które pozwolą np. zrobić zakupy czy opłacić jakąś usługę.

Oczywiście na takie sytuacje można się przygotować śledząc komunikaty banków i zawczasu wypłacając trochę gotówki. Problem w tym, że mało kto zaprząta sobie tym głowę, a później jest niemiła niespodzianka.

Czasami pomoże tylko gotówka

Pomimo tego, że w Polsce dostęp do usług cyfrowych jest na bardzo wysokim poziomie, to i tak nadal nie brakuje miejsc, w których można płacić tylko gotówką – chociażby na bazarach. Zawsze trzeba też brać pod uwagę ryzyko awarii terminala płatniczego w ulubionym sklepie czy na stacji benzynowej. Zamiast fundować sobie niepotrzebne nerwy lepiej jest mieć na podorędziu jakąś drobniejszą kwotę w gotówce (kilkaset złotych).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.