Dywidenda od spółki giełdowej – czy można ją wydać?

Mariusz Siwko
30.08.2023

Wielu początkujących inwestorów giełdowych stawia na spółki dywidendowe, czyli takie, które mają długą historię dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami. Jest to rozsądny pomysł, ograniczający ryzyko straty, pozwalający również regularnie czerpać korzyści finansowe ze swoich inwestycji. Warto w tym miejscu odpowiedzieć na często zadawane przez nowicjuszy pytanie: czy można tak po prostu wydać dywidendę otrzymaną od spółki giełdowej? Spieszymy z wyjaśnieniem.

To Twoje pieniądze

Odpowiedź na wątpliwość początkujących inwestorów jest krótka i jednoznaczna: tak, masz pełne prawo wydać otrzymaną dywidendę na co tylko chcesz. Środki wpłyną na Twój rachunek bankowy, są już opodatkowane (wypłata pomniejszona o 19% podatku od zysków kapitałowych) i nie musisz ich trzymać na koncie czy ponownie wpłacać na konto maklerskie.

Te pieniądze należą do Ciebie, a więc może sobie coś za nie kupić, zatankować samochód, pojechać na wakacje etc.

Dywidendę najlepiej reinwestować

Faktem jest natomiast, że „przejedzenie” dywidendy nie jest do końca rozsądne. Jeśli nie potrzebujesz tych pieniędzy, bo masz za co żyć, to lepszym pomysłem będzie reinwestowanie dywidendy. Możesz kupić za nią więcej akcji tej samej spółki, inne walory czy wręcz aktywa, co do których masz podejrzenie, że mogą w przyszłości przynieść konkretny zysk.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie