Ile gotówki warto mieć w domu?

Piotr Kowalczyk
19.02.2024

To, ile gotówki powinno się trzymać w domu, jest kwestią mocno indywidualną. Zależy od naszego stylu życia, poziomu wydatków, sytuacji zawodowej i oczywiście ekonomicznej. Ogólne zalecenie brzmi, aby zawsze mieć pod ręką tyle pieniędzy, ile wystarczy na przeżycie 1-2 tygodni. Po więcej wskazówek zajrzyj do naszego poradnika.

Z myślą o nieprzewidzianych wydatkach

W domu warto mieć tyle gotówki, ile wystarczy, aby np. pilnie naprawić samochód czy skorzystać z prywatnej usługi medycznej w razie doznania urazu.

Zabezpieczenie na wypadek nagłego wydarzenia

Trzymanie gotówki w domu jest rozsądne z punktu widzenia osób, które przewidują, że pewnego dnia mogą mieć np. trudności z dostępem do swojego konta bankowego czy z wypłaceniem pieniędzy z bankomatu. Pomyśl, ile środków potrzebujesz, by móc kupić żywność, wodę i leki na okres około 2-3 tygodni takiej trudnej sytuacji.

Awarie

Trzymanie gotówki w domu to mądre podejście z uwagi na realne prawdopodobieństwo np., wystąpienia wielkiej awarii systemów elektronicznych w bankach. Jeśli nie będzie możliwości płacenia kartą czy wypłaty środków z bankomatu, to gotówka w domowym sejfie będzie na wagę złota.

Czyli ile konkretnie?

Takim rozsądnym optimum wydaje się być trzymanie „w skarpecie” od 1000 do 2000 zł. Taka kwota powinna być w zupełności wystarczająca do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych rodziny, a także na wypadek np. awarii w domu, za której usunięcie trzeba będzie zapłacić fachowcowi gotówką.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie