Inwestowanie w fizyczne złoto – jakie możesz napotkać problemy?

Remigisz Szulc
10.01.2022

Złoto od zawsze było uznawane za bezpieczną inwestycję i świetną lokatę kapitału. Oczywiście mamy tutaj na myśli złoto fizyczne, czyli w sztabkach lub monetach bulionowych. W ostatnim czasie coraz więcej osób chce zainwestować w ten kruszec, obawiając się skutków wysokiej inflacji. Jeśli dotyczy to także Ciebie, to najpierw dowiedz się, jakie problemy mogą wyniknąć z inwestowania w złoto fizyczne.

Problematyczne przechowywanie złota

Złoto fizyczne trzeba mieć gdzie trzymać, bo przecież nie będziesz go nosić w portfelu. Przyzwoitym minimum jest więc zainwestowanie w solidny sejf. Tutaj jednak zawsze istnieje ryzyko jego kradzieży w razie włamania. Zostaje Ci więc przechowywanie złota w bankowej skrytce, co jednak wcale nie jest takie proste – wolnych skrytek brakuje, a koszt jej wynajęcia (kilkaset złotych rocznie) może „zjeść” potencjalny wzrost wartości kruszcu.

Wahania notowań

Złoto nie jest aż tak podatne na manipulacje cenowe, jak inne aktywa, ale i tak trudno tutaj mówić o inwestycji z gwarantowaną stopą zwrotu. W długim, wieloletnim horyzoncie czasowym kruszec fizycznych powinien przynajmniej utrzymać wartość zainwestowanych w niego pieniędzy, natomiast okresowe wahania ceny mogą działać na Ciebie demotywująco i w pewnym momencie skłonić Cię do sprzedaży ze stratą.

Problemy ze sprzedażą

Sprzedaż złota fizycznego nie stanowi oczywiście wielkiego wyzwania, ponieważ zawsze znajdzie się na nie nabywca – czy to pośrednik, czy w ostateczności lombard. Problem polega na tym, że zawsze przy takiej transakcji finansujesz prowizję. Może się więc okazać, że gdy za kilka lat postanowisz pozbyć się swojego złota, to dostaniesz za nie taką samą cenę, jak w dniu zakupu, a to jednak średni interes.

Uwaga na podróbki!

Tak, rynek złota jest wręcz zalany podróbkami. Szacuje się, że nawet około 30 proc. złota inwestycyjnego znajdującego się w obiegu to falsyfikaty. Dlatego bezpieczniej jest kupować monety bulionowe, znacznie trudniejsze w podrobieniu. Ryzyko jednak i tak zawsze istnieje (zwłaszcza w przypadku zakupu po okazyjnej cenie).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.