Jak bezpiecznie płacić smartfonem

Wyjście na zakupy do sklepu bez portfela, gotówki i karty płatniczej? To jest możliwe! Banki podążają za technologią i umożliwiają dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych oraz online za pomocą smartfona. Jak to możliwe? Jak to działa? Czy płacenie smartfonem jest bezpieczne? Sprawdzamy

Płatności smartfonem nie powinny już nikogo dziwić. Telefon komórkowy to urządzenie, bez którego nie wychodzimy z domu i które służy nam nie tylko do odbierania i wykonywania połączeń czy pisania SMS-ów. Smartfonem zrobisz dziś prawie wszystko – zamówisz zakupy do domu, wykonasz przelew w banku, sprawdzisz, ile kroków dziennie wykonujesz czy porozmawiasz przez wideo z osobą z drugiego końca świata. A jak to jest z tymi płatnościami? Czy masz się czego obawiać?

KLIK i... BLIK

BLIK to nasz polski system płatności bezgotówkowych. Powstał z inicjatywy kilku banków działających na rynku. Płatność polega na każdorazowym generowaniu sześciocyfrowego kodu w aplikacji mobilnej. Kodem tym zapłacisz w sklepach stacjonarnych, internetowych, wpłacisz i wypłacisz gotówkę z bankomatów oraz wykonasz przelewy na telefon. By móc korzystać z BLIK-a, musisz posiadać konto osobiste w jednym z banków, które tę funkcję obsługują, a mianowicie: Alior Banku, Banku Millennium, BGŻ BNP Paribas, Banku Zachodnim WBK, Credit Agricole, Getin Banku, ING Banku Śląskim, mBanku, Orange Finanse, Pekao SA, PKO Banku Polskim, Raiffaeisen Polbanku, T-Mobile Usługi Bankowe.

Oprócz konta bankowego w jednym z powyższych banków musisz pobrać na swój telefon aplikację mobilną banku.

Jak płacić BLIK-iem w sklepie stacjonarnym?
1. Przy kasie poinformuj sprzedawcę, że chcesz dokonać płatności BLIK-iem.
2. Otwórz aplikację banku i wygeneruj kod BLIK.
3. Wpisz wygenerowany kod na terminalu i potwierdź go zielonym przyciskiem.
4. Zaakceptuj transakcję w swoim smartfonie i gotowe!
Jeśli chcesz zapłacić BLIK-iem w sklepie internetowym, to wybierz BLIK z listy dostępnych metod płatności. Wygeneruj kod w aplikacji banku i wpisz go na stronie płatności w wyznaczonym miejscu. Zatwierdź operację w telefonie. Tym szybkim sposobem zapłacisz za swoje zakupy w sieci.

PORTFEL ELEKTRONICZNY MASTERPASS

Masterpass to portfel elektroniczny MasterCard pozwalający dokonać płatności w szybki sposób. Twoje dane osobowe oraz dane Twojej karty będą przechowywane w bezpiecznym miejscu. Po zarejestrowaniu swojej karty w systemie płatności będą dokonywane automatycznie, dzięki czemu nie będziesz musiał każdorazowo sięgać po swój plastik i wpisywać jego danych w wyznaczonym miejscu. Twoja płatność zostanie zrealizowana poprzez obciążenie środków na karcie, którą zapiszesz w portfelu Masterpass.

By móc korzystać z tej usługi, możesz użyć dowolnej karty kredytowej, debetowej lub prepaid od Mastercard, Visa, American Express, Diner's Club lub Discover, JCB. Płatności za pomocą Masterpass możesz dokonywać jedynie w sklepach internetowych.

Jak płacić smartfonem z Androidem?

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z płatnościami smartfonem, to musisz mieć smartfona wyposażonego w antenę NFC (sprawdzisz to w ustawieniach). NFC to technologia, która umożliwia przesyłanie plików między urządzeniami. Włączając tę opcję, możesz skorzystać z jednego z dwóch sposobów płacenia telefonem z systemem Android.

  • Płatności HCE
    Technologia Host Card Emulation (HCE) pozwala tworzyć cyfrową wersję karty, której dane są zapisane zarówno na smartfonie jak i w wirtualnej chmurze. Dzięki współpracy z bankami, możesz korzystając z tej innowacji podczas codziennych zakupów. Wystarczy, że zainstalujesz apkę mobilną banku. Obecnie taką funkcję umożliwia Alior Bank, Bank Zachodni WBK, Bank Millennium, eurobank, ING Bank Śląski, Pekao SA, PKO BP oraz T-Mobile Usługi Bankowe.

Jak płacić HCE w sklepie stacjonarnym?
1. Odblokuj ekran swojego smartfona.
2. Przyłóż smartfon do terminala płatniczego.
3. Jeśli wartość Twoich zakupów będzie wyższa niż 50 zł, potwierdź operację PIN-em.

  • Google Pay
    Google Pay to nowa wersja Android Pay. System wykorzystuje technologię HCE. Do Google Pay możesz podpiąć swoje karty debetowe oraz kredytowe, co umożliwi Ci płatności zbliżeniowe smartfonem w sklepach i punktach stacjonarnych. Banki współpracujące z tym systemem płatności telefonem to: Alior Bank, Bank Zachodni WBK, BGŻ BNP Paribas, Citi Handlowy, eurobank, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, Orange Finanse, Plus Bank, Raiffeisen Polbank ora T-Mobile Usługi Bankowe.

Jak płacić Google Pay w sklepie stacjonarnym?
1. Odblokuj ekran swojego smartfona.
2. Przyłóż ekran smartfona do terminala płatniczego.
3. Jeśli wartość Twoich zakupów będzie wyższa niż 50 zł, potwierdź operację PIN-em.

Jak płacić smartfonem z iOS?

Użytkownicy smartfonów z nadgryzionym jabłuszkiem w końcu doczekali się dedykowanej metody płatności telefonem.

  • Apple Pay
    Apple Pay możesz płacić w sklepach stacjonarnych, w aplikacjach, witrynach internetowych, kupować bilety komunikacji publicznej czy sprawdzać historię transakcji. Podczas płatności technologia ta wykorzystuje numer przypisany konkretnemu urządzeniu i generuje unikalny kod transakcji. Ani numer Twojej karty, ani żadne Twoje nie są udostępniane ani przechowywane przez sprzedawców.

Jak płacić Apple Pay w sklepie stacjonarnym?
iPhone X
1. Przyciśnij dwukrotnie przycisk boczny telefonu.
2. Odblokuj smartfona za pomocą Face ID lub kodu.
3. Zbliż telefon do terminala płatniczego. Gotowe!
IPhone 8 i starsze modele
1. Połóż palec na czytniku Touch ID.
2. Zbliż telefon do terminala płatniczego. Gotowe!

CZY PŁATNOŚCI TELEFONEM KOMÓRKOWYM SĄ BEZPIECZNE?

Polska jest jednym z pionierów korzystania z płatności smartfonowych. Ten sposób regulowania rachunku w sklepach jest jak najbardziej bezpieczny pod warunkiem mądrego i odpowiedzialnego użytkowania. Przede wszystkim ustaw blokadę swojego telefonu tak, by nikt niepowołany nie mógł korzystać z Twojego urządzenia. Po drugie, nie korzystaj z publicznych sieci wi-fi – korzystaj z transmisji danych w Twoim telefonie. Po trzecie, zainstaluj dobry program antywirusowy. Aktualizuj również swój system operacyjny, ponieważ nowsze wersje zazwyczaj działają stabilniej oraz są lepiej dopracowane, przez co minimalizują ataki zewnętrzne. Korzystając z którejś z technologii opisanej przeze mnie powyżej, możesz być spokojny – są one w 100 proc. bezpieczne!

NOWY SMARTFON? NIE MA PROBLEMU!

Jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki, by móc wypróbować, jak działają płatności smartfonem, to z pomocą przychodzi SOLVEN. Decydując się na naszą szybką pożyczkę online, możesz wnioskować nawet o 5 000 zł, co pozwoli Ci na zakup nowoczesnego smartfona! Za tę kwotę możesz kupić np. iPhone’a X z funkcją FaceID. O dodatkową gotówkę możesz wnioskować online – za pomocą laptopa, telefonu czy tabletu – bez wychodzenia z domu. Sprawdź, jakie to proste!

Opracowanie: Solven Finance

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.