Jak bezpiecznie zainwestować nadwyżki finansowe w dobie szalejącej inflacji?

Remigisz Szulc
29.08.2022

Jeśli masz świadomość, że inflacja „zjada” Twoje oszczędności, to możemy tylko pogratulować – jesteś w grupie osób mających jakiekolwiek pojęcie o ekonomii (co w naszym kraju nie jest takim częstym zjawiskiem). Pytanie tylko, co zrobisz z tą wiedzą? Powinieneś poszukać produktów inwestycyjnych lub oszczędnościowych, które w bezpieczny sposób uchronią Twoje pieniądze przed inflacją – choćby częściowo. Kilka propozycji znajdziesz w naszym poradniku.

Lokata bankowa

Zacznijmy od propozycji, która na pewno Cię zainteresuje. Lokaty bankowe mają wiele zalet. Są bezpieczne, bardzo łatwe w założeniu, dostępne praktycznie dla każdego – kwota inwestycji zwykle startuje z poziomu 1000 złotych. W ostatnich miesiącach banki istotnie podniosły oprocentowanie lokat, dlatego jest to rozwiązanie warte rozważenia w tych niepewnych czasach.

Konto oszczędnościowe

Tutaj zastrzeżenie: konto oszczędnościowe jest dobrym pomysłem na bezpieczne ulokowanie oszczędności w czasach inflacji, ale najlepiej będzie regularnie przenosić swoje środki między bankami.

Dlaczego? Ponieważ wysokie oprocentowanie na koncie oszczędnościowym jest dostępne tylko przez krótki czas, na przykład dwa miesiące. Po tym czasie warto zamknąć konto lub po prostu wypłacić z niego środki i przelać je na inny, konkurencyjny rachunek.

Obligacje skarbowe

Zakup obligacji skarbowych, zwłaszcza tych indeksowanych inflacją, zahacza już o „poważne” inwestowanie. Obligacje jak najbardziej mają sens, choć powinny być raczej tylko jednym ze składników portfela inwestycyjnego. Do ich zalet zaliczymy bezpieczeństwo i relatywnie wysokie oprocentowanie, natomiast wadą jest dość długi czas inwestycji – sensowne odsetki wypłacają w zasadzie tylko dwuletnie i dłuższe obligacje skarbowe.

Własny biznes

Ta propozycja może być dość zaskakująca, natomiast jeśli masz swój biznes i trochę oszczędności, to świetnym sposobem na ich ochronę przed inflacją będzie zainwestowanie w firmę. Dzięki temu wzmocnisz swój biznes, co w krótkim czasie powinno się przełożyć na zwiększenie dochodów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.