Jak chronić swoje pieniądze w podróży? Stosuj się do tych prostych zasad

Remigisz Szulc
14.07.2023

Coraz więcej Polaków odkrywa uroki zagranicznych podróży. Kuszą nie tylko atrakcje turystyczne, ale przede wszystkim bardziej przewidywalna pogoda. W wakacje zagranicą wypoczywa już nawet połowa urlopujących Polaków. Warto natomiast nie dać się porwać letniemu rozprężeniu i zadbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy w podróży. Oto kilka podstawowych zasad.

Nie podróżuj z dużą ilością gotówki

W dobie powszechnych płatności bezgotówkowych, w tym zbliżeniowych, zabieranie ze sobą portfela wypchanego gotówką jest nie tylko niewygodne, ale i ryzykowne. Za granicą w większości miejsc zapłacisz kartą, dlatego zrezygnuj z podróżowania z dużą ilością gotówki, minimalizując tym samym ryzyko kradzieży czy rabunku.

Rozdziel gotówkę między kilka osób

Jeśli podróżujecie całą rodziną, to dobrym pomysłem może być rozdzielenie pieniędzy, aby jedna osoba nigdy nie była odpowiedzialna za cały budżet wakacyjny. Część pieniędzy można dać nawet dzieciom, oczywiście w drobnych nominałach, aby miały środki na jakieś przyjemności.

Gdzie możesz, płać kartą lub najlepiej telefonem

Płacenie telefonem może być znacznie bezpieczniejsze niż gotówką czy nawet kartą. W razie utraty telefonu będziesz mieć czas na zablokowanie podłączonej karty płatniczej i zmianę haseł do kont bankowych.

Większą ilość pieniędzy i karty przechowuj w hotelowym sejfie

Jeśli masz ze sobą sporo pieniędzy, a do tego karty różnych banków, to warto trzymać je w sejfie – nawet wychodząc tylko na śniadanie. Nie ufaj bezgranicznie pracownikom hotelu i bierz pod uwagę ryzyko włamania do pokoju.

Rozmień pieniądze przed wyjazdem

Chodzi o to, aby będąc już na zagranicznych wakacjach nie paradować po sklepach i restauracjach z banknotami o nominale 100 czy 200 euro. Rozmień pieniądze tak, aby wychodząc z hotelu mieć przy sobie drobniejsze kwoty, co pozwoli Ci uniknąć ciekawskich spojrzeń potencjalnych kieszonkowców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie