Jak korzystać z wpłatomatu?

Mariusz Siwko
13.10.2021

Zdarzają się takie sytuacje, kiedy musimy szybko wpłacić gotówkę na konto – głównie dla bezpieczeństwa i wygody. Przykładowo: para młoda po weselu uzbierała kilkanaście tysięcy złotych i z oczywistych powodów nie chce trzymać tych pieniędzy w kopercie. Wizyta w banku? Czasochłonna. Wpłata na poczcie? Bezsensowny koszt. Idealnym rozwiązaniem będzie zatem wpłatomat. Dowiedz się, jak z niego korzystać.

Czym jest wpłatomat?

Wpłatomat to maszyna do złudzenia przypominająca bankomat, która służy nie do wypłacania, ale do wpłacania pieniędzy na konto. Jest to bardzo wygodne, a przy tym bezpieczne rozwiązanie. Wpłatomaty działają przez całą dobę, nie ustawiają się do nich długie kolejki i nie pytają o pochodzenie pieniędzy. Procedura wpłaty środków jest bardzo prosta i spokojnie poradzi sobie z tym każdy, nawet osoba, która nigdy wcześniej nie korzystała z podobnej maszyny.

Jak wpłacić pieniądze we wpłatomacie?

Zacznij od znalezienia takiej maszyny w Twojej okolicy – zwykle mieszczą się one w centrach handlowych, co zwiększa bezpieczeństwo transakcji (kamery, dużo ludzi, mniejsze ryzyko napadu rabunkowego). Upewnij się również, czy Twój bank nie pobiera prowizji za dokonanie wpłaty za pośrednictwem takiej maszyny. Najpopularniejsze wpłatomaty udostępniają sieci Euronet i Planet Cash, a w większości banków jest to usługa bezprowizyjna.

Wpłatomat znaleziony? W takim razie przechodzimy do rzeczy:

  1. Przelicz banknoty, które chcesz umieścić w maszynie. Zadbaj, aby nie były pogniecione (zwróć uwagę na zagięte rogi) i równo ułożone. Dla bezpieczeństwa podziel je na kilka mniejszych kupek.
  2. Wybierz opcję wpłaty. Pamiętaj, że wiele wpłatomatów pełni również funkcję bankomatów (i odwrotnie), dlatego maszyna może Cię zapytać o to, co chcesz zrobić.
  3. Włóż kartę debetową. Musi to być karta wydana do rachunku, który chcesz zasilić. Tylko wpłatomaty sieci Euronet umożliwiają wpłacenie pieniędzy na rachunek obcy, ale to wymaga założenia konta klienta i nie będziemy szerzej omawiać tej kwestii w tym poradniku.
  4. Podaj PIN karty.
  5. Umieść banknoty w kasecie. Poczekaj, aż maszyna je przeliczy i wyświetli kwotę na ekranie – jeśli wszystko się zgadza, potwierdź transakcję. Jeśli jednak kwota nie pokrywa się z tą policzoną przez Ciebie, to anuluj procedurę i jeszcze raz ręcznie przelicz oraz uporządkuj banknoty.
  6. Pobierz potwierdzenie transakcji. Może Ci się przydać do ewentualnego złożenia reklamacji, gdyby środki z jakiegoś powodu nie zostały zaksięgowane na koncie.
  7. Sprawdź saldo. Pieniądze powinny być widoczne na koncie po kilku minutach od dokonania wpłaty.

Proste, prawda? Podstawa, to nie ulegać rutynie. Wszystkie te czynności wykonuj powoli, dokładnie czytając komunikaty wyświetlane na ekranie wpłatomatu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.