Jak mądrze HODLować kryptowaluty?

Mateusz Nowak
11.05.2020

HODLowanie to jedna z dwóch najpopularniejszych strategii inwestowania w waluty cyfrowe. Polega na budowaniu swojego portfela w długoterminowym horyzoncie czasowym – nawet wieloletnim. Większość hodlerów czeka ze sprzedażą swoją aktywów do szczytu kolejnej bańki inwestycyjnej. Problem w tym, że nigdy nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Taka niepewność może rodzić frustrację, obawy o bezpieczeństwo swojego kapitału oraz w pewnym momencie spowodować nieprzemyślaną wyprzedaż portfela. Jak uniknąć takiego scenariusza? Sprawdź wskazówki dla chcących mądrze HODLować.

Zbuduj portfel z głową

Nie ma mądrego HODLowania bez mądrego budowania portfela. Przede wszystkim staraj się nie rozdrabniać. Przeanalizuj różne kryptowaluty pod kątem ich potencjału inwestycyjnego, ale też technologicznego. Co z tego, że np. Ethereum jest wycenianie znacznie niżej od Bitcoina, skoro w praktyce ten system ma realne zastosowanie w gospodarce, a Bitcoin niekoniecznie? Uważaj też, aby nie wpaść w pułapkę kupowania wszystkiego, co jest tanie. Wiele nisko wycenianych kryptowalut nigdy nie dźwiga się ponad poziom mizerii i ostatecznie znika z rynku.

Uzupełniaj portfel wtedy, gdy jest okazja

Wykorzystuj okazje inwestycyjne do tego, aby uzupełnić swój stan posiadania i zwiększyć potencjalny zysk na bańce spekulacyjnej. Nie powinieneś wychodzić z założenia, że skoro kupiłeś już np. 1 BTC, to nic więcej Cię nie interesuje. Gdy cena głównej waluty cyfrowej znacznie spadnie, aż prosi się, aby to wykorzystać.

Nie ulegaj rynkowej panice

To najtrudniejsze w HODLowaniu. Nie łudź się: jeśli inwestujesz w horyzoncie na przykład 10-letnim, to po drodze przytrafi się wiele znacznych przecen, a może nawet krachów. Najgorsze, co możesz zrobić w takiej sytuacji, to porzucić swoją strategię i panicznie wyprzedać portfel. Jego odbudowanie będzie o wiele trudniejsze. Panikę innych uczestników rynku wykorzystaj do tego, aby odkupić od nich mocno przecenione aktywa.

Nie śledź notowań na bieżąco

Po co Ci to? To oczywiste, że kurs kupionych przez Ciebie kryptowalut będzie się wahać, gwałtownie rosnąć, po czym spektakularnie spadać. Czy to cokolwiek zmienia w Twojej strategii, skoro celem jest wzbogacenie się na bańce spekulacyjnej? Ciągłe śledzenie notowań wprowadzi tylko niepotrzebną nerwowość.

A na koniec pamiętaj o najważniejszej zasadzie HODLowania: przechowuj waluty cyfrowe w bezpiecznym miejscu. Najlepiej nadaje się do tego portfel sprzętowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie