Jak przezwyciężyć słomiany zapał w inwestowaniu na emeryturę?

Maciej Piwowski
14.11.2022

Od dziś zaczynam oszczędzać i inwestować z myślą o emeryturze! Takie deklaracje każdego dnia padają w niejednym polskim domu. Problem w tym, że ich autorzy w większości wykazują słomiany zapał do inwestycji i przestają gromadzić majątek emerytalny po maksymalnie kilku miesiącach. Powody są różne: od zniechęcenia słabym wynikiem portfela inwestycyjnego, aż po ważniejsze na dany moment wydatki. Jak to przezwyciężyć? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Zautomatyzuj plan inwestycyjny

Jest wiele narzędzi, dzięki którym możesz odkładać i reinwestować środki na emeryturę bez kiwnięcia palcem. Nie będzie polecać konkretnych rozwiązań, sam znajdziesz je w Internecie. Najprostsza opcja to założenie rachunku maklerskiego i przelewanie na niego stałej kwoty co miesiąc (przelew automatyczny z konta bankowego).

Załóż konto IKE lub IKZE (albo oba jednocześnie)

To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które mogą czuć pokusę skonsumowania zgromadzonych środków na długo przed emeryturą. Zarówno Indywidualne Konto Emerytalne, jak i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, posiada mechanizm zabezpieczający przed takim scenariuszem – jest nim po prostu wysoki podatek, którego unikniemy dopiero po osiągnięciu 60. (IKE) lub 65. (IKZE) roku życia.

Aktywnie zarządzaj swoim portfelem inwestycyjnym

Inwestowanie długoterminowe, a więc z myślą o emeryturze, może być żmudne i w pewnym momencie zacząć Cię nudzić. Unikniesz tego, jeśli będziesz aktywnie zarządzać swoim portfelem, czyli regularnie przeprowadzać jakieś transakcje, na przykład sprzedaży i zakupu akcji. Po czasie może nawet złapiesz bakcyla i giełda czy inne instrumenty finansowe stanie się Twoją pasją.

Obierz jasny, skonkretyzowany cel

W inwestowaniu na emeryturę najważniejsza jest dobra motywacja. Niech to będzie coś namacalnego i realnego. Nie żartuj sobie, że za zebrane środki kupisz 20-metrowy jacht. Pomyśl raczej o bezpieczeństwie, podróżowaniu, zakupie ziemi w atrakcyjnym miejscu czy o ułatwieniu startu w dorosłość własnym dzieciom.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie