Jak uniknąć zajęcia komorniczego?

Maciej Piwowski
16.03.2018

Wpadnięcie w tarapaty finansowe zwykle jest konsekwencją serii nieprzemyślanych decyzji lub pechowego zbiegu okoliczności. Gdy lista wierzycieli się wydłuża, trzeba się liczyć z tym, że sprawa w końcu trafi do sądu, który może wydać nakaz przeprowadzenia egzekucji komorniczej. Czy można uniknąć zajęcia komorniczego? Tak, ale wymaga to z jednej strony sprytu, a z drugiej podjęcia błyskawicznych działań.

Zajęcie komornicze konta bankowego

Komornik w pierwszej kolejności zainteresuje się oczywiście dochodami dłużnika i podejmie próbę zajęcia ich części (w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę może to być maksymalnie 50% otrzymywanej pensji). Jak tego uniknąć? W praktyce jedynym sposobem jest szybkie przetransferowanie wszystkich środków znajdujących się na koncie na inny rachunek (najlepiej zagraniczny) lub na konto kogoś z rodziny.

Można również, choć ten sposób nie daje 100% pewności, poprosić pracodawcę o to, by przekazywał pensję w formie gotówkowej. Takie działanie jest jednak bezprawne i pracodawca może, a wręcz powinien, odmówić. W przeciwnym razie naraża się na poważne konsekwencje.

Gdy przedmiotem zajęcia ma być ruchomość lub nieruchomość

W takiej sytuacji najpewniejszym rozwiązaniem jest szybkie zbycie majątku. O ile w przypadku ruchomości nie jest to szczególnie trudne, bo w grę wchodzi raczej niewielka kwota, o tyle znacznie więcej problemów będzie ze sprzedażą nieruchomości.

Wiedząc, że komornik może dokonać zajęcia np. mieszkania, dłużnik ma szansę pozbyć się go w ramach wolnej sprzedaży. Nie ma jednak co liczyć na rynek – potencjalni nabywcy prywatni z pewnością zechcą sprawdzić, czy mieszkanie nie znajduje się w kręgu zainteresowania komornika i czy nie jest obciążone jakimiś długami.

Wówczas z pomocą mogą przyjść biura nieruchomości. Niektóre z nich trudnią się skupem nieruchomości za gotówkę. Ich oferta jest typowo skierowana do osób mających duże problemy finansowe i chcących uniknąć likwidacji komorniczej. Dłużnicy są skłonni pozbyć się np. mieszkania za bardzo niską cenę, byle tylko otrzymać gotówkę i ukryć ją przed komornikiem.

Jak widać istnieją proste, by nie użyć bardziej dosadnego słowa, sposoby na to, aby uniknąć egzekucji komorniczej. Jest to jednak wyłącznie działanie doraźne, które nie rozwiązuje zasadniczego problemu, czyli przyczyny zadłużenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.